Türkiye’deki yerel yatırımlarını artırmaya yönelik stratejisi kapsamında İtalyan ilaç şirketi Chiesi, Pharmactive ile ürün satınalma ve yerel üretim anlaşması imzaladı.

Türkiye’de 10 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren İtalya merkezli uluslararası ilaç firması Chiesi, temel tedaviler grubundaki ürünler için ulaştığı uzmanlık alanlarında ürün portföyünü genişletmek amacıyla Pharmactive ile iş birliğine imza attı.

Chiesi, Türkiye’de büyüme planının önemli bir adımı olarak yeni ürün iş birlikteliğinin yanısıra temel ve özel tedaviler portföyünde yer alan bazı ürünleri için yerel üretim kararı aldı. Bu iş birlikteliğinin ilk aşaması nazal steroid spreyin üretimi ile başlayacak olup, Chiesi tarafından gerekli teknoloji transferinin tamamlanmasını takiben üretime başlanacak. Bir sonraki aşamada Türkiye’den Avrupa ülkelerine ihracat konusu da şirketin planları arasında yer alıyor.

Chiesi Türkiye Genel Müdürlüğünde yapılan imza törenine Chiesi Türkiye Genel Müdürü Filiz Balçay, Pharmactive Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sancak ile iki şirketin iş geliştirme ve pazarlama yönetim ekipleri katıldı.

İlaçta Stratejik İş birliği!

Chiesi Türkiye Genel Müdürü Filiz Balçay, ürün satınalımı ve üretim kapsamında imzaladıkları bu işbirliği anlaşmasını her iki firma, toplum ve ülkeye katkıları açısından şöyle değerlendirdi: “Dünya’da 80, Türkiye’de ise 10 yılı aşkın süredir hastaların yaşamlarını sağlıklı olarak sürdürmelerine yardımcı olan Chiesi; Solunum & Allerji hastalıkları, yeni doğan yoğun bakım ve nadir hastalıklar alanlarındaki güçlü ürünlerini global deneyimi ile Türk tıbbının hizmetine sunmaktadır. Türkiye’nin öncü ilaç firmalarından Pharmactive İlaç ile imzaladığımız anlaşma, Türkiye’deki portföyümüzü zenginleştirmeyi ve yerel üretimi hedefliyor. Global ölçekte cirosunun %20’den fazlasını AR-GE faaliyetlerine ayıran ve yenilikçi ürünler geliştirmekte olan Chiesi’nin, Türkiye’deki büyüme planlarının hayata geçmesi için kritik öneme sahip olduğunu düşündüğümüz bu iş birlikteliği, firmamızın Türkiye’deki varlığını güçlendirecek ve ürün portföyünün genişleyerek büyümesini sağlayacak önemli bir adımdır.”

İtalya’nın dev markalarından Chiesi firmasının Türkiye’deki ve bölge ülkelerdeki pazarlara yönelik attığı adımları yakından takip ettiklerini ifade eden Pharmactive Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sancak, “Üretim tesisimiz yüksek kapasite ve teknolojisiyle sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da sayılı ilaç üretim tesislerinden birisidir. Stratejik üretim iş birliklerimize bir yenisini daha eklemekten mutluluk duyuyoruz. Bu işbirliği ile daha güçlü ekiplerle daha çok hastaya erişme şansımız olacaktır. PharmAr-Ge’mizde geliştirilen bir ürünün uluslararası bir firma tarafından pazarlanması bizleri mutlu etmektedir. Chiesi ile yaptığımız anlaşmayı ortak pazarlama anlaşmasından ziyade stratejik bir işbirliği olarak görmekteyiz. Chiesi’nin lokal büyüme hedeflerine katkıda bulunmak istiyoruz. Ortak pazarlama ile başlayan bu işbirliği, Chiesi’nin bazı ürünlerinin Pharmactive’in tesislerinde lokal üretime geçmesiyle daha da büyüyecektir. Chiesi gibi dünyanın önde gelen firmalarından biriyle işbirliği yapmak bizi gururlandırıyor. Bu işbirliğinin sadece ekonomik anlamda değil, toplum sağlığı açısından da faydalar sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Chiesi Türkiye hakkında

Genel merkezi Parma, İtalya’da yer alan Chiesi, ilaç endüstrisinde 80 yılı aşkın bir süredir hizmet veren araştırma odaklı uluslararası bir sağlık grubudur. Chiesi solunum tedavileri, hastane ürünleri grubu ve nadir hastalıklar alanında yenilikçi ilaçlar araştırmakta, geliştirmekte ve pazarlamaktadır. Chiesi’nin Ar&Ge merkezleri Parma (İtalya), Paris (Fransa), Cary (ABD) ve Chippenham’da (Birleşik Krallık) bulunmakta olup satın alınan Danimarkalı şirket Zymenex’in AR-GE ekibi de, çabalarını klinik öncesi, klinik ve ruhsatlandırma programlarını geliştirmek için Chiesi ile birleştirmiştir. Chiesi’de 560’ı yalnızca Ar&Ge faaliyetlerinde görev yapmak üzere 5000’e yakın kişi çalışmaktadır.

Pharmactive Hakkında

Pharmactive İlaç, Aralık 2010’da kuruldu.  Üretim tesisinin temelini Şubat 2011’de atan Pharmactive, 200 milyon doların üzerinde bir yatırımla, yıllık 330 milyon kutu üretim kapasiteli bir fabrikayı ülkemize kazandırdı. 108 bin metrekare alana kurulu Pharmactive üretim tesisi, 42 bin 500 metrekare kapalı alana sahip 1. etabı ile Türkiye’nin en büyük ve en modern üretim tesislerinden biri. Tesis, 2. etap bittiğinde 80 bin metrekare kapalı alana çıkarak 550 milyon kutunun üzerinde üretim kapasitesiyle Avrupa’nın sayılı ilaç üretim tesislerinden biri olacak. Pharmactive, farklı terapötik alanlarda yenilikçi yaklaşımla geliştirdiği ilaçlarını, üstün kalite, hasta odaklı anlayış ve deneyimli ekibi ile doktor, eczacı ve hastaların hizmetine sunuyor. Pharmactive, dünya devi ilaç firmaları ile yaptığı stratejik üretim anlaşmaları ile toplum sağlığına faydalı ürünler üretmeye devam ediyor.