Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden daha az etkilenmenin stratejik çözümlerinden biri de yurt dışı projelere ağırlık vermekten geçiyor.

ACENDIS Kurucusu Hasan Şahin

Bu konuda sağlık sektöründe rol model olarak kabul edilecek markalardan biri ACENDIS… Ağırlıklı olarak Almanya ve Türkiye ofislerinden yönetilen ACENDIS dünyanın birçok farklı ülkesinde şube açmış veya ortaklık kurmuş vaziyette. Dünyadaki sektörel dinamikleri, medikal trendleri, yatırım olanaklarını, yeni fırsatları, gelecek vaat eden konjonktürleri her ülkede kaynağından takip ediyor.

Türkiye’de özel hastanelerin hızla büyümesinde, zincir haline gelmesinde kayda değer çaba gösteren ACENDIS, yıllar içinde geliştirdiği sektörel öngörü ve kurumsal perspektifi sayesinde Türkiye’deki ekonomik dalgalanmadan daha az etkilenen medikal aktörler arasında olmasıyla dikkat çekiyor. Bu dosyada ACENDIS’in yurtdışı hastane projelerine, çözüm ortaklarına ve son dönemde yoğunlaştığı Çin ilişkilerine yer veriyoruz.

TÜRKİYE’DEN ÇİN’E HASTANE PROJELERİNİN MİMARI

Avrupa ülkeleri yanı sıra Orta ve Uzak Doğu ile Kuzey Afrika’da özellikle anahtar teslim hastane projeleri yapan ACENDIS Türkiye ve Almanya yanı sıra Malta, Libya, Ürdün, Gana, Makedonya, İran, Suudi Arabistan, Çin’de hastane projelerine hız kesmeden devam ediyor.

1995 yılında Almanya’nın Hannover kentinde proje şirketi olarak kurulan ACENDIS, bugün 15’ten fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve 250’den fazla projeye imza attı.

Hizmet süreçleri: hastane projelerinin değerlendirilmesi, mimarı tasarım / medikal planlama, BOQ hazırlığı, ekipman belirleme, ihalelerin değerlendirilmesi, teknik değerlendirme, tedarik, tesis çizelgesinin hazırlanması, teslimat, kurulum, çalıştırma ve kabul testleri, eğitim ve teslimatından oluşuyor. 

ÇİN

ACENDIS (China) 2017 yılında Guangzhou’da kuruldu. ACENDIS (China), hastane, klinik, ameliyathane, sağlık merkezi veya laboratuvar gibi tüm sağlık tesislerinin inşaat, yenileme ve genişletilmesi gibi geniş çaplı projelerde yer almakta ve müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda fizibilite çalışması, mimari tasarım, tıbbi planlama ve satın alma ve hastane operasyon ve yönetimi ve finansal çözüm sunma alanlarında müşterisine özel hizmetler sunmaktadır.

2018, ACENDIS (China)’nın önemli gelişmeler kaydettiği bir yıl olma özelliğini taşıyor. Edinburgh Üniversitesi ile bağlantılı olan ve sağlık alanında hizmet veren Edinburgh International Investment ve ACENDIS (China) stratejik olarak iş birliği yaptılar.

Bu iki firma tüm hizmetleri sağlık yatırımcılarına bir paket olarak sunuyor ve hastane proje çalışmalarının başlangıcından hastane operasyonu ve yönetilmesine kadar projelerin gerçekleştirmelerine destek veriyor.

Mazu Uluslararası Sağlık Şehri

ACENDIS (China), Mazu Uluslararası Sağlık Şehrinin iş birliği ortağı olarak da hizmet veriyor. Putian şehrinde bulunan Mazu Uluslararası Sağlık Şehrinin gelişimini ve sağlık sektöründeki etkisini güçlendirmek için kendine özgü kaynakları ve politikaları bulunuyor. Bu projenin inşasının, Çin’in büyük sağlık sektörünün yenilikçi gelişimini daha da ileriye taşımak için çok önemli bir katkı sağlayacağı öngörülüyor. Dünyanın yüksek kaliteli ve gelişmiş tıbbi ve sağlık kaynaklarını entegre ederek medikal turizm olarak adlandırılan yeni bir sağlık platformu modülü oluşturuyor. Aynı zamanda tüm sağlık sektörü zincirini entegre etmek için kapsamlı bir inovasyon platformu yaratıyor. Mazu Uluslararası Sağlık Şehri kavramı uluslararası alanda öncü bir rol oynuyor.

Bu süper medikal şehrin yıl sonuna kadar faaliyete geçmesi bekleniyor. ACENDIS (China) Putian Hükümeti ile sözleşme koşullarını yerine getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu aynı zamanda ACENDIS (China)’nın gelişim tarihi için de bir dönüm noktası olacak.

Çin’deki Sağlık Reformları

Çin’de sağlık alanındaki en son reformlar sağlık sektörüne yapılan özel yatırım üzerindeki kısıtlamaları aşamalı olarak ortadan kaldırmaya başladı. Bu sayede doktorlar artık özel hastane dahil olmak üzere birçok kurumda çalışabiliyor, bu durumun en iyi tarafı doktorların daha mobil olmaları ve daha fazla doktora çalışma imkanı verilebilecek olmasıdır.

Bütün bu reformlar yürürlüğe girdiğinde, özel hastanelerin rolü genişleyecektir. Özel sektörde hizmet verenler kamu hastaneleriyle sağlıklı bir rekabet ortamı yaratarak ve karşılanmamış ihtiyaçları ele alarak Çin’de önemli bir rol oynayacaklar.

ACENDIS (Germany) iş fırsatlarının farkında olarak ve anahtar teslim hastane projelerinde çözüm ortağı olarak Çin’de yeterli tecrübeye sahip olmayan özel yatırımcıların veya şirketlerin taleplerini karşılayabilmektedir. 

Çin’in Sağlık Göstergeleri Nasıl?

McKinsey & Co.’nun yeni raporuna göre 2011 yılı itibariyle 357 Milyar dolar olan Çin’deki sağlık hizmeti giderlerinin, Çin’in %12 civarında olan yıllık bileşik büyüme oranında büyümesi durumunda 2020’de 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Ayrıca Çin hükümeti bölgesel sağlık hizmetlerinin alt yapısını iyileştirmek için önemli adımlar atmaya karar verdi. Çin hükümeti, Sağlık Endüstri Zirvesinin raporuna göre 15 yılda sağlıklı bir Çin inşa etmeyi vaat eden “Healthy China 2030’’ ismini taşıyan bir plan geliştirdi. 2030 yılında sağlık hizmetleri sektörünün 2,3 trilyona ulaşması bekleniyor. İlaçlardan tıbbi ürünlere ve tüketici sağlığına kadar, Çin sağlık endüstrisindeki en cazip pazarlardan biridir ve gelişmekte olan tüm pazarların en hızlı büyüyenidir. 

LİBYA & MALTA

Malta’nın Burmarrad şehrinde faaliyet gösteren St. James Hospital ACENDIS’in hastane projeleri arasında yer alıyor.

ACENDIS’in, aynı zamanda Libya’daki anahtar teslim hastane projeleri arasında da yer alan Saint James Hospital, medikal cihaz planlamasında ve süren tedariklerinde iş ortağı olarak ACENDIS’i tercih ediyor.

ACENDIS, Libya’da hizmet veren Safwa Hastanesinin medikal planlaması ve tıbbi cihaz tedarikinde profesyonel destek sunuyor; Libya’nın başkenti ve en fazla nüfusunu barındıran Tripolis şehrinde hizmet veren Safwa Hastanesi, 6.000 m2 lik bir alana kurulu 120 yataklı hastane 5 katlı ve 6 ameliyathane ve 3 yoğun bakım istasyonuna sahip.

ÜRDÜN

Ürdün’ün Başkenti Amman’da 2017’de açılan Al Kindi Hospital’in son teknoloji ürünü medikal cihazları ACENDIS tarafından tedarik edildi.

130 hasta yatağı, 5 adet yoğun bakım istasyonu ve 9 adet ameliyathaneye sahip proje 75 Milyon Euro değerinde.

130 hasta yatağı, 5 adet yoğun bakım istasyonu ve 9 adet ameliyathanesi olan Al Kindi Hospital 75 Milyon Euro değerinde proje hacmine sahip ve tüm sağlık branşlarında hizmet veriyor.  Hastane özellikle laparaskopik cerrahi ameliyatları, radyoloji ve labarotuvar alanlarındaki uzmanlığıyla ön plana çıkmaktadır.

GANA

Gana’da iki hastaneyi, Accra’da faaliyet gösteren Acacia Medical Center ve Kumasi’deki Absury Hospital‘in tıbbi ekipmanları ACENDIS tarafından tedarik edildi. Batı Arika’daki en modern hastanelerden biri olarak faaliyet gösteren Asbury Hastanesi & Tüp Bebek Merkezini hizmete sunan ACENDIS; finansal danışmanlık, tıbbi cihazların satın alınması, teslimi ve kurulumu yanısıra hastane personelinin eğitimini de sağladı. Gana’nın en kabalık ikinici kenti olan Kumasi’de hizmete sunduğu hastane projesi Asbury Hastanesi & Tüp Bebek Merkezi tam teşekküllü özel bir hastanedir. 2 ameliyathane, 35 hasta yatağı, 6 yoğun bakım yatağı ve 3 yeni doğan yoğun bakım ünitesi ile Batı Arika’daki en modern hastanelerden biri olarak faaliyet göstermektedir. Hastanede radyoloji, laboratuvar, neonatoloji, jinekoloji, kardiyoloji ve sterilizasyon alanlarında kapsamlı hizmetler sunulmaktadır.

İRAN

Tahran’da Erfane Niyayesh Hospital projesini alan ACENDIS hastanenin tüm tıbbi ekipmanlarını tedarik etti. Sağlık bakanlı tarafından Mükemmellik Ödülüne layık görülen Erfane Niyayesh Hospital, uluslararası seviyede sunduğu medikal hizmetler ve yeni tıbbi teknolojilerin kullanımında öncü hastane olarak konumlanıyor.

MAKEDONYA

Üsküp’te hizmete sunulan Filip Vtori Special Hospital’in medikal planlaması ACENDIS tarafından gerçekleştirildi. Hastanenin medikal planlaması yapılırken en yeni teknolojik tıbbi cihazlar kullanıldı. ACENDIS’i başlangıçtan beri medikal ortak olarak kabul eden Filip Vtori Hastanesi CEO’su ve Akademisyen Dr. Zan Mitrev, “İhtiyaç duyulan her tür destek için her zaman ulaşılabilir olan bir ortağımız olduğu için çok mutluyuz. Medikal personel, ekipmanların doğru idaresi, temizlenmesi ve kullanımı konusunda eğitim aldılar ki bu bazen çok temel bir unsur” diye konuştu.

SUUDI ARABİSTAN

Sağlık alanında Ortadoğu’nun en güçlü pazarlarından olan Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren ACENDIS, çözüm ortağı olarak ülkenin önde gelen kuruluşlarından İdeal İdea ile birlikte hareket ediyor. Hastanelerin anesteziyoloji, yoğun bakım ve kardiyoloji alanlarının medikal cihaz ihtiyacını tedarik eden iDeal iDea aynı zamanda anahtar teslim projeler ve sağlık tesislerinin iç dizaynına da odaklanıyor. iDeal iDea for Medical Equipment Technology Kurucusu Hatim Najjar’a göre, özellikle Suudi 2030 vizyonu, Ulusal Dönüşüm Programı 2020 ve ülkenin istikrarlı yapısı Suudi Arabistan’ı fırsatlar ülkesi haline getiriyor.

TÜRKİYE

Türkiye’de özel hastane sektörünün büyümesine katkı sunan ACENDIS, MedicalPark, Acıbadem, Memorial, Medicana, Liv Hospital gibi zincir hastanelerin proje yapım ve tıbbi ekipman tedarikçisi pozisyonunda.

Örnek olarak ifade etmek gerekirse; Türkiye’nin en kurumsal hastane zinciri olan Acıbadem Sağlık Grubu, Altunizade ve Taksim Hastaneleri projelerinin finansmanından medikal cihaz planlamasına kadar olan tüm kritik süreçlerinde ACENDIS’in çözümlerini tercih etti. Acıbadem Taksim Hastanesinin, proje finansman danışmanlığı, satın alma, medikal cihaz ve ürünlerin lojistiği, kurulumu ve personel eğitimlerinin verilmesi ACENDIS’in uzman kadrosu tarafından gerçekleştirildi.