2019’u 100 milyon euro ciro ile kapattık. 2020’de yüzde 10 oranında büyümeyi hedefliyoruz. 20 ülkede, 250 kişilik ekibiyle hizmet veren ACENDIS, Çin Ve Suudi Arabistan’daki yeni yatırımları ve projeleriyle çalışan sayısını da yüzde 10 oranında artırmayı hedefliyor”

Türkiye, Ortadoğu, Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Afrika ve Yakın Doğu’da anahtar teslim hastane projeleri gerçekleştiren ACENDIS, hastaneler için son teknoloji medikal cihazların temini, kurulumu, oryantasyonu, servis hizmeti ve periyodik eğitim programları ile bütüncül çözümler sunuyor

“Yaşam bilimleri ve sağlık hizmet sektörleri tamamen dönüşüme uğrayacak. Çünkü artık sağlık kültürü değişiyor. Sektörde varlığını devam ettirmek isteyen kurumların, dijital ve bilişsel teknolojilere bir an önce adapte olması, yenilikçi teknolojileri benimsemesi ve inovatif bakış açısı geliştirmesi gerekiyor

ACENDIS CEO’su Hasan Şahin ile yapılan röportajı yayımlıyoruz:

Hasan Şahin

ACENDIS’in çalışma sistemini kısaca anlatır mısınız?

ACENDIS, 1995 yılında anahtar teslim hastane projeleri gerçekleştirmek ve son teknoloji medikal cihazları sağlık sektörünün hizmetine sunmak için Almanya Hannover’de kuruldu. Türkiye yapılanmasını 1997 yılında İstanbul’da gerçekleştirdik. ACENDIS, dünyanın en önemli üreticileri ile 20 yıllık geçmişe dayanan ortak çalışmaları ile sağlık sektörünün çözüm ortağı olarak hizmet vermektedir.

Türkiye, Ortadoğu, Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Afrika ve Yakın Doğu’da anahtar teslim hastane projeleri ile en son teknoloji medikal cihazların temin edilmesi, kurulumu, oryantasyonu, satış sonrası servis hizmeti ve periyodik eğitim programları ile bütüncül çözümler sunan ACENDIS`in felsefesi, müşteri memnuniyeti ve güvene dayanmaktadır.

Sağlık gibi hassas bir alanda çalışmanın bilinci ile, konusunda deneyimli ekibimiz, bir hastanenin A’dan Z’ye medikal projelendirmesinin yapılması, planlanması, yutdışından sağladığı finansman çözümleri, cihazların satın alınması, lojistiği, kurulum ve kullanıcı eğitimleri ile teknik servis desteğine kadar tüm sürecini müşteri memnuniyeti ve güven esaslı gerçekleştirmektedir.

Türkiye`nin en prestijli hastane projelerine imza atmış olan ACENDIS, en son yenilikleri sürekli takip etmekte ve bütün çözümleri ile birlikte sağlık sektörünün hizmetine sunmaktadır.

Al-Kindi Hospital

Hangi Ülkelerde Faaliyet Gösteriyorsunuz?

Türkiye dahil 20 ülkede aktif faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de Acıbadem’den Medicana ve Medicalpark Sağlık Grubuna kadar zincir hastanelerin birçoğu için proje gerçekleştirdik. Şirketimizin yurtdışı ayağını genişletiyoruz. Son olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde ve Suudi Arabistan’da şirket kurduk. Bu coğrafyalardaki iş fırsatlarıyla yakından ilgileniyoruz.

Amman’daki projemiz Al-Kindi Hospital bu yıl devreye girdi ve kendileri memnuniyetlerinin bir simgesi olarak teşekkür belgelerini ilettiler. ACENDIS ve Al-Kindi Hastanesi arasındaki ortak çalışma 2015 yılında başladı. Bu yıl hizmete giren Al-Kindi Hospital genel bir hastane olmasının yanında özellikle bariatric cerrahi alanında uzman bir hastane olma özelliğine sahip. 10 katlı ve 33.000 metrekarelik kapalı alan üzerinde kurulu olan Hastane, 140 hasta yatağı, 5 yoğun bakım ünitesi ve 9 ameliyathanesi ile hastalarına hizmet vermeye başladı. Bu projenin yatırım maliyeti 50 milyon dolar. Katar’ın başkenti Doha’da ise ilk Türk hastanesi olarak faaliyet gösteren Turkish Hospital’ı tamamladık.

Yeni hastane projelerinize ilişkin ilgi verir misiniz?

Türkiye genelindeki 26 hastanesi ile sağlıkta uluslararası standartları Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıran Medical Park Sağlık Grubu yeni hastanesi Medical Park Pendik Hastanesi ile İstanbul Anadolu Yakasında hizmet vermeye başladık. 62 bin metrekare kapalı alanda kurulu hastane 63’ü yoğun bakım yatağı olmak üzere 400 yatak kapasiteli. Modern donanımlı 10 ameliyathanesi olan hastanede kardiyolojiden beyin ve sinir cerrahisine, kadın hastalıkları ve doğumdan inme merkezine kadar 57 branşta 100’ün üzerinde hekim hizmet vermekte., Sağlıkta uluslararası vizyona (Leading International Vision) sahip uzman kadrosu yenilikçi tıp teknolojilerini kullanarak 9 farklı poliklinikteki hizmetlerinde “LIV CONCEPT” anlayışını sunuyor. ACENDIS olarak, medikal planlamadan, ürün tedarik ve kurulumuna ve personel eğitimine kadar çeşitli alanlarda Medical Park Pendik Hastanesi projesinde yer aldık.

Medicana Kadıköy İstanbul

Diğer bir yeni proje, Medicana Hastaneler Grubunun yeni hastanesi Özel Medicana Kadıköy İstanbul! 81 yatak kapasitesi, 40’ın üzerinde poliklinik ve muayene odası bulunan hastanede modern erişkin ve yeni doğan yoğun bakım üniteleri, ileri düzeyde teknolojiyle tasarlanmış ameliyathaneleri, konfor ve güvenliğin maksimum seviyede tutulduğu hasta ve hasta yakını odaları, tüm tanı ve teşhislerin yapılabileceği üst düzey radyolojik görüntüleme cihazları, engelli hasta odalarının yanı sıra izolasyon odaları da mevcut. Özel Medicana Kadıköy Hastanesi ameliyathanelerinin modüler ameliyathane konseptine sahip olması da bu hastaneyi diğer hastanelerden ileri bir noktaya taşıyor.

Güncel yurtdışı hedefleriniz neler?

Suudi Arabistan, Ortadoğu’nun en hızlı gelişen ülkelerinden biri… Suudi Arabistan’da anahtar teslim projeleri gerçekleştirmek üzere faaliyetlerimizi hızlandırdık. Bu sebeple, ülkede başarılı projelere imza atan İdeal iDea firmasıyla bir ortaklık kurduk. Bu ortaklıkla, 20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzmanlığımızla Ortadoğu’nun en güçlü sağlık sektörüne sahip ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan’daki yerel hastane şirketlerini desteklemeyi amaçlıyoruz.

2020 Hedefleriniz neler?

Grup olarak 2019’u 100 milyon euro ciro ile kapattık. 2020’de de yüzde 10 oranında büyümeyi hedefliyoruz. 20 ülkede, 250 kişilik ekiple hizmet veren Grubumuzun Çin ve Suudi Arabistan’daki yeni yatırımları ve projeleriyle çalışan sayısını da yüzde 10 artırmayı hedefliyoruz. Sağlık sektörü bir dönüşüm sürecinde… Önümüzdeki dönemde; bugünkü yaşam bilimleri ve sağlık hizmet sektörleri tamamen dönüşüme uğrayacaktır. Çünkü artık sağlık kültürü değişiyor. Dijital teknolojiler, yaşam bilimleri alanında yaşanan gelişmeler, giyilebilir cihazlar ve bütünleşmiş bakım teknikleri hayatımızda. Sektörde sürdürülebilir şekilde varlığını devam ettirmek isteyen kurumların, dijital ve bilişsel teknolojilere bir an önce adapte olması, yenilikçi teknolojileri benimsemesi ve inovatif bir bakış açısı geliştirmesi gerekiyor. ACENDIS olarak biz de, dünyada birbirinden prestijli hastane projelerine imza attık. En son yenilikleri sürekli takip etmekte ve bütün çözümleri ile birlikte sağlık sektörünün hizmetine sunmaya devam ediyoruz.