Zirvebaskan
Mehmet Altuğ

Özel Hastaneler Platformu Derneği tarafından organize edilen 9. Sağlık Zirvesi, “Pandemi ve Sürdürülebilir Sağlık” temasıyla 8 Ekim 2020 Perşembe günü başladı.

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, açılış konuşmasında, bu yıl sağlık zirvesi düzenleme konusunda başta kararsızlık yaşadıklarını organizasyonun online olması durumundan memnuniyetsizlik duyduklarını fakat pandemi dolayısıyla online düzenleme kararı aldıklarını ifade etti.

“Pandeminin İlk Aylarında Zorluklar Yaşadık”

Sektör olarak sorunlu bir dönem yaşadıklarını belirten Altuğ şunları kaydetti:

“Küçük ve orta ölçekli sağlık işletmelerinin özellikle zorlandığı bir dönem yaşadık ve halen yaşıyoruz. Sağlıkta istişare kültürünün çok değerli olduğunu ve buna her dönemde ihtiyacımız olduğunu fark ettik. Pandeminin ilk bir-iki ayında inanılmaz zorluklar yaşadık. Bir taraftan personel sorunları ile mücadele ettik öte yandan ekonomik mücadele içerisinde olduk. Pandemi hastalarının acil kapsamına alınması bizi zorlayan bir başka uygulama oldu. Kanunla yayınlanmasına rağmen kısa çalışma kapsamına sağlık personelimizin alınmaması bizleri üzdü. İstişare kültürünün gerektirdiği gibi çözüm önerilerimizin dikkate alınması ne büyük dileğimizdir.

Saglikzirvesi Istisare

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Genişletilmeli

Sağlık Zirvesi programımızda yer alan konu başlığı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) için yeni bir tasarım planlanmasını talep ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde TSS konulu bir çalışma yaptık. Sonuçlarını paylaşacağız. Bu sigorta genişletilmeli, özendirilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır. Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları güncellendiği için şükranlarımızı sunuyorum. TSS’nin gelişmesi için SUT fiyatlarının güncel tutulması önemli.

Pandeminin gösterdiği üzere sağlık turizmi bir başka önemli konu. Sağlık turizminin tanımının ve avantajlarının çok net şekilde ortaya konması gerekiyor. Öte yandan sağlık mevzuatı, sektör paydaşları ile birlikte yeniden düzenlenmelidir.”