wicc2023

16. Dünya Yoğun Bakım Kongresinde Neler Var?

16. Dünya Yoğun Bakım Kongresi (wicc2023; www.wicc2023.org), Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği (TÜYUD) tarafından 26 – 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Dünya Yoğun Bakım Federasyonunun iki yılda bir dünyanın farklı şehirlerinde düzenlediği, ulusal ve uluslararası alanda yoğun bakım profesyonellerinin bir araya geldiği, bilgi ve deneyimlerini paylaştığı Dünya Yoğun Bakım Kongresi’ne Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı, TÜYUD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Arzu Topeli İskit başkanlık yaptı.

Cinsiyet, Yaş, Meslek ve Ulusal Çeşitlilik Ön Planda

Günümüz dünyasında yaşlanan nüfus, yüksek riskli tedaviler, afetler, kazalar, savaşlar, terör saldırıları, göç ve salgın hastalıklar, yoğun bakım branşının önemini ve kapasitesini artırdı ve yoğun bakım ekipleri, her türden kritik hastaya bakım verme konusunda muazzam bir uzmanlık kazandı. Buna karşın yoğun bakım kaynaklarının daha iyi bir düzeye ulaştırılması gerekliliği, başta ülkemiz olmak üzere dünyanın birçok ülkesi için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

Cinsiyet, yaş, meslek ve ulusal çeşitliliğin ön plana çıktığı hem bilimsel hem de sosyal açıdan yüksek kaliteli bir kongre gerçekleştirildi.

Yoğun bakım alanında en yeni bilimsel gelişmelerin konuşulup tartışıldığı, bilgileri güncellendiği, yeni araştırma fikirlerinin şekillendiği, tüm ilgi duyan ulusal ve uluslararası yoğun bakım camiası üyelerinin bir araya geldiği bilimsel açıdan zengin bir kongre hazırlandı.

Rakamlarla wicc2023

İstanbul kongre Merkezi’nde 82 ülkeden yoğun bakım uzmanının katılımıyla düzenlenen wicc2023; 6 salonda paralel salonda, 40 ülkeden 201 konuşmacının katılımıyla ve 115 oturum ile gerçekleştirildi. 93 sözel bildiri, 165 e-poster, 8 uydu sempozyumunun yapıldığı Kongre, endüstriden 90 firmanın sponsorluğuyla desteklendi.

wicc2023, Avrupa Sürekli Tıp Eğitimi Konseyi (EACCME) tarafından akreditedir.

Hibrid Kongre

wicc2023 aynı zamanda canlı (hibrid) yayımlanmaktadır. Kongreye fiziksel olarak katılma imkanı bulamayan yoğun bakım uzmanları bir yıl boyunca kongreyi canlı yayından izleme imkanı elde edebilmektedir.

3 Büyük Kutlama

26 – 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen wicc 2023, bizlere gurur ve mutluluğu birarada yaşatan ve tarihte çığır açan gelişmelerle eşzamanlı düzenlendi.

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Ulu Önderimiz Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un anıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı Kongrede kutlandı.

Tarihte Çığır Açanlar | Florence Nightingale

Dünyada modern yoğun bakımın kurucusu olarak kabul edilen Florence Nightingale adına düzenlenen sergiden kesitler kongrede yer aldı. Bilindiği üzere Florence Nightingale, 1850’li yıllarda iki yıl boyunca, İstanbul Selimiye Kışlası’nda bulunan askeri hastanede Kırım Savaşında yaralanan askerleri tedavi etmiştir ve İstanbul, modern yoğun bakımın doğum yeridir. Florence Nightingale, yoğun bakımın insanileştirilmesi de dahil olmak üzere yoğun bakımın ilk ilkelerini uyguladı. Ölüm oranını 20 kattan fazla azaltmayı başardı.

Florence Nightingale’in ilk müzesinin, İstanbul’a gelişinden 100 yıl sonra, 1954 yılında Üsküdar’daki Selimiye Kışlası’nda kurulmuş olmasından gurur duyuyoruz. Kongrede, Florence Nightingale’nin İstanbul’daki hayatından kesitlerin olduğu bir fotoğraf sergisi yer aldı.

Özel ilgi alanı olan Kırım Savaşı ile ilgili fotoğrafların web sitesinden toplanmasında İstanbul Üniversitesi Romatoloji Uzmanı Prof. Orhan Aral destek sundu.

Tarihte Çığır Açanlar | Bjorn Ibsen

27 Ağustos 1952, Yoğun Bakım Tıbbının doğum günüdür.  Danimarka’da çocuk felci salgını sırasında Bjorn Ibsen’in ilk pozitif basınçlı ventilasyonu gerçekleştirmesiyle yoğun bakım tıbbında bir dönüm noktası yaşanmıştır.

Açılış ve Sosyal Programlar

wicc2023, İstanbul’un eşsiz doğal ve tarihi güzellikleri ile kültürel tanıtımının yapıldığı keyifli sosyal programları ile konuklara unutulmayacak bir kongre deneyimi yaşattı.

26 Ağustos Cumartesi günü öğle sonu saatinde başlayan kongrede Dünya Sağlık Örgütü yöneticileri Prof. Dr. Lee Wallis ve Prof. Dr. Janet Diaz; wicc2023 Kongre Başkanı Prof. Dr. Arzu Topeli İskit, TÜYUD Başkanı Prof. Dr. N. Defne Altıntaş, Dünya Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Gene Sung ve diğer protokol konuşmaları oldu. Cumhuriyetimizin 100. yılı olması dolayısıyla Prof. Dr. İlber Ortaylı “Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı” Başlıklı bir konuşma yaptı. 

Kurslar

wiccc2023 bünyesinde, ulusal ve uluslararası yoğun bakım profesyonelleri tarafından düzenlenen ve yoğun ilgi gören kurslara kayıt yaptırmak zorunluydu. International Fluid Academy Day (IFAD), Point of care ultrasound (POCUS), Fundamental Critical Care Support (FCCS) kurslarımızın kontenjanları doldu.

Sosyal Medyada Kongre, @wicc2023, #wicc2023 #wicc2023istanbul ile takipçileri ile buluştu.

https://www.tuyud.org.tr/