Dünya Sağlık Örgütünün açıklamasına göre 2019 yılında toplumu bekleyen en büyük 10 tehlikenin başında aşı kararsızlığı geliyor1, Prof. Mehmet Ceyhan aşı sayesinde Türkiye’de her yıl 14 bin 296 çocuk ölümünün engellendiğini söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Aşı Sempozyumu Ankara’da yapıldı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Selim Badur ve Prof. Dr. Nuran Salman tarafından yapılan toplantıda aşılamada son yıllardaki gelişmeler, uygulama değişiklikleri, yeni aşılar, yetişkin aşılaması ve aşı kararsızlığı gibi sorunlar gündeme getirildi.

Aşılama ile 2 milyondan fazla ölüm engelleniyor

Prof. Dr. Nuran Salman

GSK Türkiye Aşı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Nuran Salman sadece temiz suyun aşının hayat kurtarıcı özelliği ile yarışabileceğini belirtti.Salman “Her yıl aşılama sayesinde 2 milyondan fazla ölüm engellenirken,3 750 bin çocukta sakatlıklardan3 korunuyor. Polio vakaları 1988’de yılda 350,000’den fazla sakatlığa neden olurken, 2009’da 2000’den daha düşük sayılara ulaşarak %99 üzerinde bir düşüş göstermiştir3,4 dedi.

25’ten fazla enfeksiyon hastalığı önlenebilir

Prof. Dr. Selim Badur

GSK Gelişmekte olan Ülkeler Aşı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Selim Badur ise aşıların kendi başarılarının kurbanı olduğunu belirterek şunları aktardı: “Günümüzde, 25’ten fazla enfeksiyon hastalığının önlenmesi ya da kontrol altına alınması için mevcut aşılar bulunmaktadır. 5 Aşılamanın; hastalıkların engellemesi, beklenen yaşam süresinin uzaması6,7, uzun vadede üretkenliğin artışı6,8 ve kişi başına düşen gelir artışındaki6-8 olumlu etkileri nedeniyle bu hastalıkların ne kadar ölümcül olabileceğini unuttuk” dedi.

Aşılanmama oranları yüzde 5’e çıkarsa salgınlar başlar

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre 2019 yılında toplumu bekleyen en büyük 10 tehlikenin başında aşı kararsızlığı olduğunun altını çizen1 Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan “Aşılama ile sadece birey sağlığı değil toplum sağlığı da korunuyor. Aşı karşıtlığı toplum sağlığını riske atıyor. Türkiye’de aşılanmama oranları yüzde 5’e çıkarsa salgınlar başlar. Aşılama sayesinde her yıl 14 bin 296 ölüm engelleniyor. Yeni aşıların takvime eklenmesiyle yılda ortalama 1000 çocuğun daha hayatı kurtarılabilir” dedi.

Referanslar: