himss turkish community toplu 7

Sağlık bilişim etkinliği HIMSS Global Health Conference & Exhibition, 17-21 Nisan 2023 tarihlerinde Şikago’da gerçekleşti. Küresel sağlık ekosistemindeki sağlık bilişimi ve teknolojileri alanında yoğunlaşan 40.000’den fazla profesyonelin canlı ağ oluşturabildiği etkinlikte Türk firmalar HIMSS Turkish Community şemsiyesi altında bir araya geldi.

Türkiye’den 60’ın üzerinde sağlık profesyoneli ve yöneticisinin katılım sağladığı; 15 firmanın standıyla ve 32 kurum ve kuruluşun da toplu olarak yer aldığı HIMSS Turkish Community, Hollandalılar ile birlikte en yüksek katılım oranına sahip komite oldu. HIMSS Global’de HIMSS Turkish Community kapsamında Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ve bakanlık yetkilileri de Bakanlık düzeyinde yer aldı. HIMSS Turkish Community’de stantlı katılım ile yer alan firmalar şöyle; 2M, Akgün, Albert Health, Bordatech, E-Kalite, Ekspotürk, Livemedy, Medrics, Ortus, Pusula Yazılım, Science Cream, Simplex, TİGA, USHAŞ, Virasoft.

himss turkish community toplu 4

Yenilikçi teknolojilerin görücüye çıktığı etkinlikte, Türk firmaların yapay zeka, teletıp, mobil sağlık, teleradyoloji, makine öğrenimi gibi alanlarda geliştirdiği yeni nesil ürünler ziyaretçilere sunuldu.

Dünyanın çok sayıda ülkesinden gelen Sağlık Bakanlığı yetkilileri HIMSS bünyesinde gerçekleşen Governmental Delegations etkinliğinde bir araya geldi. Bu kapsamda HIMSS Turkish Community Başkan Yardımcısı ve Ekspotürk Genel Müdürü Beşir Kemal Şahin de HIMSS Avrasya ilgili olarak ülkelerin bakanlık yetkilileri ile temaslar gerçekleştirdi. Bu temaslar neticesinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge ve HIMSS Başkanı Harold Wolf ile Türkiye’nin uluslararası pazarlarda yerini güçlendirecek ve dijital dönüşüm başarılarını daha geniş kitlelere duyuracak eylem planı ve yapılması gerekenlere dair görüş alışverişinde bulunuldu.

HIMSS Eurasia Basın Lansmanı

Türkiye’nin sağlıkta dijital dönüşüm başarısında rol alan Türk firmaların ABD pazarına girmesi ve genişlemesi amacına yönelik olarak 17 Nisan’da Westin Hotel’de toplantı yapıldı. T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’nin öncülüğünde gerçekleşen ve Türk sağlık bilişim sektörünün küresel pazarlarda yoğunlaşması ve tutunması için gerekli şartların konuşulduğu toplantıyı Ekspotürk, HIMSS Turkish Community ve TOBB Chicago birlikte organize etti. Toplantıda ayrıca 22-24 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak HIMSS Eurasia Sağlık Teknolojileri Konferansı ve Fuarı’nın basın lansmanı yapıldı. Sağlık bilişimi ve teknolojileri alanında Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını kapsayan uluslararası bir etkinlik olan HIMSS Avrasya için Kasım ayına kadar yapılması planlanan hazırlık takvimi paylaşıldı.

Türk Bilim İnsanı Dr. Hande Özdinler ile Buluşma

HIMSS programı kapsamında TOBB Şikago organizasyonu ile Ekspotürk ve HIMSS Turkish Community üyeleri, Akademisyen Dr. Hande Özdinler eşliğinde Northwestern University’ye hastane ziyaretinde bulunarak buradaki sağlık bilişimi ve teknoloji uygulamalarını yerinde görme imkanı buldu. Moleküler biyoloji ve genetik alanındaki çalışmaları ile tanınan Türk bilim insanı Dr. Hande Özdinler kendi ismi ile Northwestern University bünyesinde kurulan laboratuvarı da gezdirerek burada yapılan ALS hastalığına ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi. Amerika’da kendisi gibi çok sayıda Türk bilim insanının inovatif kazanımlı akademik çalışmalara devam ettiğini kaydeden Dr. Özdinler, Türkiye’den gelen start upların Amerika’da iş birliği ve iş faaliyetleri yapmasının zorlukları ve kazanımlarına yönelik deneyim paylaşımlarında bulundu.