Güçlü, İnanan, Başaran, Neşeli bir ‘Takımdık’ Bu Süreçte ‘Bir’ Olduk

Ferda Bayşu

Johnson & Johnson Medikal Cihazlar Türkiye Pazar Erişim ve Dış İlişkiler Yöneticisi Ferda Bayşu ile ülkemizde Covid-19 salgını sürecinde, ekip günlük işleyişleri ve pandeminin sektör dinamiklerine etkisi üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Ferda Bayşu şunları anlattı:

“Neslimizin daha önce karşılaşmadığı kadar büyük ve küresel boyutta, hep beraber, kozmik bir kriz içindeyiz. Covid-19 pandemisi ile birlikte, tüm toplum ve tabii ki çalışma hayatı, en azından bu süreci atlatana kadar bir uyum sürecine girdi. Bununla birlikte kurumsal hayatın aktörleri olarak, pek alışık olmadığımız yepyeni sorular ve sorunların yanıtlarını ve çözümlerini aramaya başladık. Bizler de Johnson & Johnson Medikal Cihazlar olarak; öncelikle hepimizin sağlığı için, teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak, evden çalışmak üzere iş süreçlerimizin adaptasyonunu sağladık. Evlerimize hem işlerimizi hem hayatlarımızı sığdırarak, #hayatevesığar dedik.

Covid-19 Sürecinde Neler Yapıyoruz?

Johnson & Johnson Türkiye olarak, içinde yaşadığımız ve çalıştığımız topluma sorumluluğumuz çerçevesinde, COVID-19 salgını ile mücadele için kaynaklarımızı seferber ediyoruz! Bugün COVID-19 salgınına karşı ön cephede yer alanlar bizim meslektaşlarımız, aile üyelerimiz, dostlarımız, paydaşlarımız ve iş ortaklarımız. Bu sebeple, tıpkı dünyada ve Türkiye’deki milyonlarca insan gibi, biz de sağlık çalışanlarının mücadelesini desteklemek ve COVID-19 salgınıyla mücadelede onların yanında olabilmek için harekete geçtik ve Johnson & Johnson Türkiye olarak, COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında sağlık çalışanlarının ve hastaların ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanılmak ve COVID-19 hastalarını tedavi eden hastanelere ve sağlık kurumlarına aktarılmak üzere T.C. Sağlık Bakanlığına 1.500.000 TL tutarında nakdi bağışta bulunduk. Nakdi bağışımızın yanı sıra, sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarına yönelik 200.000 TL tutarında kişisel hijyen ve bakım ürünleri ulaştırdık.

Çalışma alanlarımız

Biz, Türkiye organizasyonunda pazar erişim ve dış ilişkiler ekibi olarak; devlet ilişkileri, geri ödeme-sağlık ekonomisi başlıkları ve ihale yönetimi sorumlulukları ile çalışıyoruz. Bu süreçte, ülkemizdeki gelişmeler doğrultusunda işlerimizi daha farklı düzende, aynı ekip ruhu ile yürütmeye çalışıyoruz.

Nitelikli Çalışan Fark Yaratır

Bana göre bir şirketin başarılı olması için nitelikli çalışanlara ihtiyacı vardır. Eğer insan sermayesi yeterli değilse, şirket ne kadar maddi kaynağa sahip olursa olsun başarılı olamaz. Başarıyı belirleyen faktörler arasında iyi yönetim, iyi strateji, maddi imkanlar ve elbette şansın da payı vardır. Çoğumuz bu etmenlerin bir araya gelmesinin başarıyı getireceğini düşünürüz. Ama bütün bunların yanı sıra başarıyı belirleyen en önemli faktörlerden biri de ‘takım’ olabilmektir. Günlük hayatlarımızda ailemiz de, çalışma arkadaşlarımız da, ait olduğumuz sosyal gruplar da aslında tam anlamıyla birer takımdır ve biz her takımda farklı bir rolü üstleniriz.

Şirketlerde takım üyelerinin, aynı zamanda hem birey olmaları hem de takımlarıyla tek vücut olmaları gerekir.

Takım olmak demek, aynı değerleri paylaşıp ortak bir hedefe kilitlenmek demektir. İyi bir takım sadece iyi oyuncularla değil, onları birbirine bağlayan ‘görünmez bağlar’ ile oluşur.

Andımız Rehberimiz

Bir takımda bu kimyayı yakalamak için de oyuncuları heyecanlandıran bir amaç birliğine ihtiyaç vardır. Bu amaç birliğini yakalamış, uyumla hareket eden takımlar, bütün imkansızlıklara rağmen başarırlar. İşte bizler de ekipdeki takım ruhu ile bu zorlu süreçte, şirketimizin tüm çalışanlarının günlük faaliyetleri için anahtar olan Andımız’ı kendimize rehber edinerek en öncelikli şekilde hastalara, doktorlara, tüm sağlık çalışanlarına olan sorumluluğumuz doğrultusunda hizmet vermeye devam ediyoruz. Johnson & Johnson çalışanına çok sahip çıkan bir şirket, bu zorlu süreçte de bizlerin güvende ve sağlıklı kalması için her türlü önceliği düşünerek gerekli tüm önlemleri almış durumda, şirketimize bu anlamda çok güveniyor ve bu şirketin parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Ofisten Uzak Olmak

Ofisten uzak olmak beraberinde birçok zorluğu getirse de, en başta şirkete sonra ekip içerisinde birbirimize duyduğumuz güven, iş birliği, motivasyon bu zorlukları rahatlıkla aşmamızı sağlıyor. Gün başlarken ekipçe atılacak her türlü adımı, alacağımız her aksiyonu keyifle, beraber değerlendiriyor ve ilerliyoruz.

Başarılı Bir Takımın Pekçok Eli Vardır
Ama Tek Beyni Vardır (Bili Bethell)

Emre Erdem

Johnson & Johnson Medikal Türkiye İhale Müdürü Emre Erdem, çalışma hayatına ilişkin şunları kaydetti: “Johnson & Johnson Medikal İhale Ekibi olarak kamu hastanelerinin ve sağlık kurumlarının ihtiyaçlarına yönelik alımların tekliflendirilmesi ve sözleşme sonuna kadar olan tüm operasyonel süreçlerin yönetilmesinden sorumluyuz. Birbiri ile oldukça yakın çalışan dinamik, işinde uzman ve büyük bir ekibiz. Katılıma ve çeşitliliğe çok önem verdiğimiz ekibimizde farklı tecrübe ve donanıma sahip arkadaşımızla birlikte çalışıyoruz.

Teknik ve Psikolojik Destek

COVID-19 pandemisi sebebi ile tüm şirket çalışanları gibi bizler de ekipçe evlerimizde çalışıyoruz. Ofis ortamında çok yoğun ve hızlı bir çalışma temposuna alışık bir ekip olarak, sürekli evden çalışmak zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. Ancak içinden geçtiğimiz bu süreçte ürünlerimize ihtiyaç duyan hastalar ve sağlık çalışanlarına kesintisiz hizmet vermek amacıyla Andımız (Credo) doğrultusunda faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Bunu yaparken de en önemli önceliğimiz ekibimizdeki herkesin güvenliği ve ihtiyaç duyabilecekleri her türlü desteği almalarını sağlamak. Herkesin işini evinden yapabileceği teknik ve psikolojik destek sağlanması en önemli konu… Şirketimiz, çalışanlarının bu anlamda kendilerini iyi hissedecekleri her türlü tedbiri almış durumda.

Sahadaki Faaliyetlerimiz Devam Ediyor

Diğer yandan, ekip içinde sahadaki faaliyetlerimizi yürüten, hastalarımıza ve hastanelerimize ürünlerimizi ulaştıran saha ekibimiz tüm risklere rağmen maksimum seviyede koruyucu ekipman ve riskleri en aza indirgeyecek şekilde bir planlama doğrultusunda, sunduğumuz hizmetin aksamaması için ellerinden geleni yapmaktalar.

Kesintisiz Hizmet Sunuyoruz

İnanıyoruz ki, bu zorlu süreçte Johnson & Johnson Medikal Türkiye olarak ve ürünlerimize ihtiyaç duyan herkese kesintisiz hizmet sunmak işimizin ve Andımızın gereği. Bu dönemi, uzaktan da olsa dayanışma ve ekip ruhu sayesinde atlatacağımızı biliyoruz. Umarız ülkemiz de yerinde tedbirlerle bu durumdan mümkün olan en az hasarla çıkacaktır.”