Cumhuriyet değerlerini taşıyan Johnson & Johnson MedTech Türkiye’nin kadın liderleri ile Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla hazırladığımız röportajlarda; kariyer yolculuklarını, hedeflerini, çalışma hayatında cinsiyet rollerini ve gelecek kuşak kız çocuklarına mesajlarını konuştuk.

Türkiye Yönetim Ekibimizin %60’ını Kadın Liderler Oluşturuyor

ceylan yokus

Johnson & Johnson MedTech Türkiye Genel Müdürü Ceylan Yokuş:

“Türkiye yönetim ekibimizin %60’ını kadın liderler oluşturuyor. Organizasyonumuzda başarılı kadın liderler geliştirmek için ilgili tüm programları destekliyor, onları kariyer yolculuklarında geliştirmeyi önemsiyoruz ve Cumhuriyet’in bizlere verdiği tüm ayrıcalıkları birlikte yaşamaktan ve yaşatmaktan büyük gurur duyuyoruz”

“Boğaziçi Üniversitesi Kimya bölümü mezunuyum; devamında İspanya’da Uluslararası Pazarlama alanında yüksek lisansımı tamamladıktan sonra 2006 yılında Johnson & Johnson Medtech’te satış temsilcisi olarak kariyerime başladım. Geçtiğimiz 18 yıl içerisinde Johnson & Johnson bünyesinde satış, pazarlama, iş birim liderliği, iş geliştirme, Ar-Ge alanında farklı tecrübeler edindim ve bu yolculukta sırasıyla Türkiye, Amerika, İngiltere ve Almanya organizasyonlarında çalıştım. 2023 Mayıs ayında, Johnson & Johnson Medtech Türkiye’ye – yuvama – dönerek Genel Müdürlük görevini üstlendim.

jnj medtech horizontal rgb

Profesyonel hayatın içerisinde yer alan bir kadın lider olarak hem kendimin hem de tüm kadın çalışma arkadaşlarımın ve meslektaşlarımın verdiği mücadeleyle, üretme çabasıyla ve ortaya koyduğu katkıyla gurur duyuyorum. Neticede, çoğu zaman özel hayat- iş hayatı dengesini kurmak çok kolay olmasa da belirli dönemlerde doğru önceliklendirmeleri yaparak biz kadınların üretmeye devam etmesi toplumumuzun kalkınması açısında da kritik önem taşıyor. Bunu zaten Ulu Önder Atatürk ‘Kadınları geride bırakan toplum, geride kalmaya mahkumdur.’ sözleriyle çok güzel özetlemiştir.

Johnson & Johnson Medikal Cihazlar Türkiye organizasyonu olarak kadın çalışanlarımızın katkısını çok önemsiyor, kadın gücünün katma değerini her alanda hissediyoruz. Türkiye yönetim ekibimizin %60’ını kadın liderler oluşturuyor. Organizasyonumuzda başarılı kadın liderler geliştirmek için ilgili tüm programları destekliyor, onları kariyer yolculuklarında geliştirmeyi önemsiyoruz ve Cumhuriyet’in bizlere verdiği tüm ayrıcalıkları birlikte yaşamaktan ve yaşatmaktan büyük gurur duyuyoruz.

Son olarak, gelecek kuşak kız çocuklarımıza mesajım şöyle:

Gerek çalışma hayatında gerek toplumumuzda güçlerinin farkında olmalarını; keyif aldıkları ve güçlü oldukları yönleri, fırsatları belirleyip bu alanlarda en iyisi olmalarını; üretmeye devam ederken Ulu Önder Atatürk’ün temelini attığı Türkiye Cumhuriyeti’ne ve değerlerine sımsıkı sarılarak, çağdaş Türkiye’ye ‘Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ bilinciyle hizmet etmelerini temenni ediyorum.”

Hedeflerinizden Asla Vazgeçmeyin!

Johnson & Johnson MedTech Türkiye, Kamu İlişkileri, Politikaları, İhaleler Direktörü Ferda Bayşu:

“Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi, kadınların yaşamın tüm alanlarına aktif bir şekilde katılımı ile mümkündür. Sağlık sektöründe de kadınlarımız, her alanda çok ciddi katma değerler sunarak, şirketlerde verimliliği artırıyorlar ve çalıştıkları poziyonlarda fark yaratıyorlar. Gelecek kuşak kız çocuklarına mesajım şöyledir: Hedeflerinizden asla vazgeçmeyin!”

ferda baysu

“Johnson & Johnson MedTech Türkiye’de Kamu İlişkileri, Politikaları ve İhaleler Direktörü olarak 11 yıldır, sağlık sektöründe 25 yıllık tecrübe ile görev yapıyorum. Biyoloji lisans eğitimim üzerine, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Biyoteknoloji master programını tamamladım. Mevcut rolüm öncesinde GE Healthcare, Boston Scientific Medikal Cihazlar organizasyonlarında farklı sorumluluk alanlarım oldu. İçinden geçtiğimiz zor dönemde de, Atatürk ilkelerini takip eden bir Türk Kadın yönetici olarak sektör önceliklerine fayda sağlamaya, hastalarımızın iyileşmesine vesile olmaya, sağlık politikalarının düzenlenmesinde ve uygulanmasında pozitif katkı sunmaya devam ediyor, bununla gurur duyuyorum. Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi, kadınların yaşamın tüm alanlarına aktif bir şekilde katılımı ile mümkündür. Sağlık sektöründe de kadınlarımız, her alanda çok ciddi katma değerler sunarak, şirketlerde verimliliği artırıyorlar ve çalıştıkları poziyonlarda fark yaratıyorlar. Gelecek kuşak kız çocuklarına mesajım şöyledir: Hedeflerinizden asla vazgeçmeyin!

İşini severek ve gayret göstererek yapan herkes çok başarılı olur ve kariyer yolculuğundaki tüm hedeflerine ulaşır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün paylaşımı gibi ‘Türk kadını dünyanın en münevver, en faziletli ve en ağır kadını olmalıdır.’ Umuyorum Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılı kadın ve kız çocukları için fırsat eşitliğini de beraberinde getirir, ben bu anlamında daha adil bir düzen için var gücümle çalışmaya devam edeceğim!”

Kadınlar İş Hayatında Desteklenmeli

basak emcan

Johnson & Johnson MedTech Türkiye & Güney Afrika Finans Direktörü Başak Emcan:

“Kamusal ve özel kurumlar, çocuklarının bakımını en iyi şekilde yapabilmeleri ve erken yaşta eğitim olanağından faydalanabilmeleri için kadın çalışanlarına ihtiyaç duydukları tüm imkanları sunabilmelidir. Kadınların, onları erkeklerden farklı kılan özelliklerinden vazgeçmeden, bunları gururla taşıyarak çalıştıkları organizasyonlarda fark yaratmaları en büyük dileğimdir”

“Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olur olmaz uluslararası bir denetim şirketinde çalışma hayatına atıldım. Yaklaşık 25 yıldır da sağlık sektöründe, GE Healthcare, Abbott, Teva İlaç ve son 4 yıldır da Johnson and Johnson’da tamamı finans alanında olmak üzere çeşitli kademelerde sorumluluklar üstlendim.  Bu yıllar boyunca, kadının iş hayatındaki konumunun ve öneminin giderek artmasını gururla izledim ve bizim Yönetim Kurulumuzun yarısından fazlasının kadın yöneticilerden oluştuğunu da mutlulukla paylaşmak isterim. Ancak, bu yolculukta kadınların özel hayat ve iş dengelerini kurabilmek için ortaya koyduğu mücadeleyi de görmezden gelemeyiz. Kamusal ve özel kurumlar, çocuklarının bakımını en iyi şekilde yapabilmeleri ve erken yaşta eğitim olanağından faydalanabilmeleri için kadın çalışanlarına ihtiyaç duydukları tüm imkanları sunabilmelidir. Kadınların, onları erkeklerden farklı kılan özelliklerinden vazgeçmeden, bunları gururla taşıyarak çalıştıkları organizasyonlarda fark yaratmaları en büyük dileğim. Umuyorum 100. Yılını heyecanla kutladığımız Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında kızlarımız, erkeklerle fırsat eşitliğine sahip bir Türkiye’de bilim, spor, sanat ve iş hayatında hak ettikleri başarılara ulaşıp, bu ülkeyi ve dünyayı güzelleştirmeye devam ederler.”

Çalışma Hayatımızın En Değerli Kaynağı İnsan

esin yoruk1

Johnson & Johnson MedTech Türkiye İnsan Kaynakları Lideri Esin Yörük:

“Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken ülkemizdeki tüm kadınların hayatın her alanında elde ettiği başarıları büyük bir takdir ve heyecan ile takip ediyorum. Görevim gereği yetenekleri geliştirmek için ve de kendim için daha iyisine ulaşmak amacıyla sürekli gelişim odağıyla çalışıyorum”

“İnsan kaynakları profesyoneli olarak 15 yıllık kariyerimde tüm sektörlerin en önemli kaynağının insan olduğunu, görev yaptığım tüm sektörlerde her seferinde yeniden deneyimleme fırsatım oldu. Ülkemizin iş gücü kaynağı, her yaştan ve çeşitli meslek gruplarından milyonlarca insanı kucaklayan büyük bir potansiyele sahip. Sağlık sektöründe ise, yine ülkemizde ve bulunduğumuz coğrafyada kritik bir konumdayız. İnsan kaynağımızı doğru ve verimli şekilde konumlamak, onları geliştirmek, potansiyellerini ortaya çıkarmak için her bir bireye büyük sorumluluklar düşüyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken ülkemizdeki tüm kadınların hayatın her alanında elde ettiği başarıları büyük bir takdir ve heyecan ile takip ediyorum. Görevim gereği yetenekleri geliştirmek için ve de kendim için daha iyisine ulaşmak amacıyla sürekli gelişim odağıyla çalışıyorum. Johnson & Johnson’ın bir parçası olarak da ülkemizdeki sağlık sektörüne katkıda bulunmaktan dolayı son derece mutlu ve gururluyum. Hayatın dinamikleri olsun yaşadığımız coğrafya olsun koşullarımız kimi zaman son derece zorlayıcı olabiliyor; biliyorum ki kadın eli değen her iş ışıldıyor ve başarıya doğru gidiyor. Yılmaz bir duruş sergileyerek hepimize ilham olan tüm kadınlara yaptıkları ve yapabilecekleri daha nice zorlu görevler için şimdiden teşekkür ediyorum. Hangi sektörde hangi görevde çalışıyor oldukları fark etmeksizin her yaştan tüm hemcinslerime şu sözü hep hatırlamalarını öneriyorum; “Türk kadını sen omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın.”

Sağlıkta Görev Yapmanın Gururu Kadar Sorumluluğu da Büyük

Johnson & Johnson MedTech Türkiye Hukuk Lideri Elif Mungan:

elif mungan

“Kadınların profesyonel yaşamdaki yolu, cinsiyet faktörü nedeniyle zaman zaman daha meşakkatli bir hal alabiliyor. Kanıksanmış yanlış fikirler ve cam tavanlar bir engel olarak görülmemeli, kadınlar her şeyden önce kendilerine ve hemcinslerine inanmalılar, en ufak bir yanlış algıyı bile cesaretle düzeltmek için zaman ayırmalılar”

“Lisans eğitimimi Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladıktan sonra, King’s College London Üniversitesinde uluslararası işletme hukuku üzerine yüksek lisans yaptım. Profesyonel tecrübem, İstanbul’da ticaret hukuku ve rekabet hukuku alanlarında yoğunlaşarak, uluslararası müvekkillere hizmet veren hukuk bürolarında çalışarak devam etti. Sonrasında, sağlık sektörüne duyduğum özel ilgi sebebiyle Johnson & Johnson MedTech Türkiye şirketinde avukat olarak çalışmaya başladım.

Sağlık sektörünün, insan hayatına doğrudan dokunması sebebiyle pek çok karmaşık duygu ve heyecanın beraber yaşandığı, özel bir sektör olduğunu düşünüyorum. Bu alanda görev yapmanın gururu kadar sorumluluğu da büyük. Kadınların profesyonel yaşamdaki yolu, cinsiyet faktörü nedeniyle zaman zaman daha meşakkatli bir hal alabiliyor. Kanıksanmış yanlış fikirleri ve cam tavanları bir engel olarak görmemeleri, her şeyden önce kendilerine ve hemcinslerine inanmaları, sıkılmadan en ufak bir yanlış algıyı bile cesaretle düzeltmek için zaman ayırmaları ise gelecek kuşak kız çocuklarına en büyük mesajım olur. Cumhuriyetin 100. yılında ulaştığımız mertebeye baktığımda mutluluk duymakla beraber, kadınların profesyonel hayattaki algısına ilişkin ilerisi için de yapılacak çok iş, katedilecek çok yol olduğunu düşünüyorum. Gelecek nesil kız çocuklarının da bu yolda bizlere katılmalarını, Atatürk’ün açtığı bu ışıklı yolda, el ele ‘daha iyi’ ve ‘en iyi’ noktalara gelebilmemizi arzu ediyorum.”

ceylan yokus