“12 hastanenin satın almasını sadece 4 satın alma yöneticisiyle takip ediyorum. Hastanemizin tamamında talepler, tek bir merkezi satın alma organizasyonunda toplanıyor, biz tedarikçilerimizi davet ediyoruz, 1 yıllık, 3 yıllık ve 6 aylık fiyatlar istiyoruz”

“Üretici firmalara, kişisel ve yalın üretime odaklanmalarını öneriyorum. Kişiye özel ürünler üretirlerse eğer karlılıklarının daha fazla olacağını düşünüyorum”

İsmail Hızlı

Medipol Sağlık Grubu Satın alma Direktörü İsmail Hızlı, hastanelerindeki satın alma stratejilerini 11 Aralık 2019 günü Ankara’da yapılan 5. Tıbbi Tedarik Kongresinde şöyle anlattı:

“İyi niyetle her birimizin şu soruyu kendisine sorması gerektiğini düşünüyorum: Bir medikal firma için çok satış yapmak birinci öncelik mi olmalı, sattığımız ürünlerin döviz risklerini hesaba katıyor muyuz, vade risklerini hesaba katıyor muyuz?

Satış yapayım da nasıl yaparsam yapayım mantığıyla hareket edilmesinin ne kadar doğru olduğunu düşünüyoruz; paranın maliyetini hesaba katıyor muyuz, yerine koyma maliyetini tedarik süreci içinde hesaba katıyor muyuz?

Satın alma Profesyonel Bir İş

Gerçek kazancımızı net hesap etme noktasında, eleştirel bir yaklaşım yok, artık medikal şirketin profesyonel yöneticiler tarafından işletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Satın alma ile alakalı olarak bence önüne gelenin satın almacı olmaması gerekiyor. Türkiye’deki tüm satın alma liderlerini Türkiye Satın alma ve tedarik Yönetimi Meslek Odası Derneği (TÜSMOD) çatısı altında bir araya getirdik; yeni kurulduk ve hızlı büyüyoruz.

Maliyetleri Göz Önünde Tutıyorum

Sağlık sektöründe finansman maliyetleri gerçekten çok yüksek… Özel sektörde bizden ödeme alan şirket soluğu bankada alıyor ve o verdiği çeklerle kredi çekiyor. Şirketin büyüklüğüne göre öz sermayenin büyüklüğüne göre değişiyor ama yüzde 8’i ile yüzde 10’u arasında bir para direkt bankalara gidiyor.

Ben mümkün olduğunca maliyetleri göz önünde bulunduruyorum ve yalın yönetim uygulamalarıyla, birebir iletişimle çalışıyorum. Ama %15 yerli milli olan ürünlerin SGK’da geri ödemesinde eğer daha yüksek bir ödeme tercih edilirse, bu benim şahsi fikrimdir, bu noktada yerli ürünlerin daha fazla tercih edilebileceğini düşünüyorum.

Sadece Fiyat Odaklı Olmamalıyız

Satın alma sorumluları açısından da, sadece fiyat odaklı olmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Zira düşük maliyetle aldığımız bir ürünün daha yüksek maliyetlerle totalde size geri dönüş yapabileceğini, verdiğiniz paranın tam karşılığının alınması noktasında hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizler çözüm ortağıyız. Aynı gemide yol alıyoruz. Birbirimizi eleştirmeyi bir kenara bırakıp, bu ülke için daha iyi neler yapmamız gerektiğine odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Önerim şu ki: Ülkemizde daha ucuz, daha hızlı, daha esnek ve daha kaliteli ürünlerin yapılması imkanına sahibiz. Gerçekten son bir yıldan beri Türkiye’de yerli üretim yapan birçok tesisi dolaştım. Avrupa’da da birçok tesisi dolaştım. Biz iyiyiz. Bu noktada sizlere tavsiyem şu ki, kimse üretmeden daha hızlı üretmek durumundayız, kimse bizden daha ucuza üretmemek durumunda. Bu noktada teknolojiyimuhakkak iyi kullanmamız gerekiyor.

İstisnai Alımlar

İstisnai alımlar başlığına gelecek olursak; strateji sadece fiyat indirimli hedefli müzakerelerden oluşmamalı, farklı tedarikçi kategorileri için farklı stratejiler oluşturulmalı, aynı zamanda fırsat maliyeti gibi, aynı zamanda riskin de tanımlanması gerektiğini düşünüyorum. Maliyet açısından düşük ürün gamlarının tercih edilmesinin aslında belirli riskleri de beraberinde getireceğini burada ifade etmek istiyorum. Tedarikçilerin ürün kategorileri ve alım tutarlarının mal piyasasını da dikkate alması gerektiğini, aynı zamanda değer zincirleri ve risk konularının da sorgulanması gerektiğini düşünüyorum.

Satın Almacının İşi Gerçekten Zor

Bu, özel sektör için de geçerli, kamu sektörü için de geçerli. Sizler bir ürünü satıyorsunuz ama biz binlerce ürün alıyoruz. Ben akşama kadar temizlik, kırtasiye yanı sıra tıbbi malzeme sektörü ve hastane servis hizmetleri ile alakalı alımlarla uğraşıyorum. Kurumumu temsil ediyorum. Bu yönüyle sözleşme yönetimi, malzeme yönetimi, tedarikçi yönetimi gibi başlıklarla uğraşıyorum.

Medipol Olarak Merkezi Alımlar Yapıyoruz

Hastanemizin tamamında talepler, tek bir merkezi satın alma organizasyonunda toplanıyor, biz tedarikçilerimizi davet ediyoruz, 1 yıllık, 3 yıllık ve 6 aylık fiyatlar istiyoruz. Malın muhteviyatına göre ve bu sayede tüm hastanelerimizde aynı ürün gamının kullanılmasını sağlıyoruz. Medipol kalite standardının oluşmasına yönelik katkıda bulunuyoruz.

12 Hastane ve 4 Satın Almacı

12 tane hastanenin satın almasını sadece 4 satın alma yöneticisiyle takip ediyorum. Bir sistemimiz var, altyapımız sağlam, gerekirse uzun süreli çalışmalar yapacak olduğumuz tedarikçilerimizle oluşturduğumuz sistemi paylaşıyoruz. Tedarik zincirinde görünebilirlik ve izlenebilirlik, gerçek zamanlı anlaşmalar, son dönemdeki takip ettiğimiz konu başlıkları.

Kişisel ve Yalın Üretim

Üretici firmalara, kişisel ve yalın üretime odaklanmalarını öneriyorum. Kişiye özel ürünler üretirlerse eğer karlılıklarının daha fazla olacağını düşünüyorum. Alımlar mı fiyatları belirler, fiyatlar mı alımları belirler. Özel sektör olarak, paramızın tam karşılığı olan ürünleri tercih ediyoruz. Ucuz ürünler yerine paramızın karşılığı olan ürünleri tercih ediyoruz.”