Yerel üretim stratejisi doğrultusunda 2014 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Novartis Türkiye, Kronik Miyeloid Lösemi alanındaki ilacın yerli üretimini yaptı. Firma, 2019 yılı Ağustos ayında 2 yeni yerli ürünü de pazara sunmayı planlıyor. 2014 yılından itibaren yerel üretim çalışmalarını sürdüren Novartis Onkoloji Türkiye, Kronik Miyeloid Lösemi alanındaki ilacı yerli olarak üretti ve ilaç geçtiğimiz aylarda hastalarla buluştu.

2017’de 114 klinik çalışmaya yaklaşık 60 milyon dolar yatırım
Sağlık hizmetleri alanında dünyanın lider ilaç şirketlerinden biri olarak, 60 yıldır yatırımlarıyla Türkiye’ye bağlılığını sürdürdüklerini belirten Novartis Grup Türkiye Başkanı ve Sandoz Türkiye Genel Müdürü Dr. Altan Demirdere “Üretim tesislerimizden 2017’de 130 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Son 10 yılda gerçekleştirdiğimiz toplam 1,5 milyar dolarla Türkiye’nin en çok ilaç ihracatı yapan firması olduk. Klinik araştırmalarda sektörde öncülük ederek 2017’de 114 klinik çalışmaya yaklaşık 60 milyon dolar yatırım yaptık. Tüm bunlar global bir şirket olarak Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusuna, pazarına duyduğu güvenin en önemli göstergesi. Dolayısıyla Novartis olarak, yatırımlarımızı artırarak Türkiye’deki varlığımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda devletimizin yerel üretim alanındaki stratejilerine paralel şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hastaların hayatlarında fark yaratacak ilaçlarımızla ve yatırımlarımızla Türk insanına bağlılığımızı sürdüreceğiz” dedi.

Kurtköy üretim tesislerinde 2 yerli ilaç daha üretilecek
Novartis Onkoloji Türkiye Genel Müdürü Pınar Üstündağ, “Novartis Onkoloji Türkiye olarak, ülkemizin yerel üretim konusundaki hedeflerine ve politikalarına sürdürülebilir katkı sağlamak amacıyla yerel üretim konusundaki planlamalarımızı 2014 yılından bu yana sürdürüyor; bu alanda öncü olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Kurtköy üretim tesislerinde ilk yerli üretilen ilacımız dışında 2 yeni yerli üretilecek ilacımızı daha 2019 yılının Ağustos ayında hastalarla buluşturmayı planlıyoruz” dedi.
Novartis İlaç, Novartis Onkoloji, Sandoz İlaç ve Alcon olarak 4 divizyon ve üretim tesisleri ile 60 yıldan fazla süredir Türkiye’de faaliyet gösteren Novartis Grup; Türkiye’deki tesislerinde ürettiği katma değeri yüksek ilaçlarla Türkiye’nin yüksek teknolojili üretimine katkı sağlıyor.