siemens healthineers turkrad

Siemens Healthineers, görüntüleme alanındaki teknolojilerini 43. Ulusal Radyoloji Kongresi’nde (TÜRKRAD) tanıttı. 1400’den fazla katılımcının ziyaret ettiği kongrede Siemens Healthineers, katılımcılara HoloLens deneyimi yaşattı ve bilgisayarlı tomografide yeni bir dönemi başlatan photon-counting teknolojisine sahip çözümlerini sergiledi. Kongrede aynı zamanda Siemens Healthineers Radyoloji Ödülü ve yine Siemens Healthineers tarafından düzenlenen Yapay Zekâ İnovasyon Yarışması’nın ödülleri de sahiplerini buldu.

Photon- Counting Teknolojisi

Türkiye’de radyoloji alanının en önemli etkinliği olan Ulusal Radyoloji Kongresi, 1-5 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. Ülkemizdeki sağlık sektörü temsilcilerini Antalya’da buluşturan 43. TÜRKRAD’ın odağındaki “Yaşlanma ve Dejeneratif Süreçler” ile “Yapay Zekâ” konuları bilimsel programlar ve oturumlarda ele alındı. Konferans kapsamında gerçekleşen fuarda ise sağlık sektörünün önde gelen şirketleri, yenilikçi ürünlerini ziyaretçilerle buluşturdu. Sağlık sektörü için geleceğin çözümlerini bugünden sunan Siemens Healthineers Türkiye, TÜRKRAD 2022’deki standında ultrason cihazlarına ek olarak yapay zekâ, derin öğrenme ve photon- counting gibi yeni teknolojilere sahip çözümleriyle katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Cinematic Reality Uygulaması

Kongrede, sağlık profesyonelleri tarafından en çok ilgi gören çözümlerden biri de Siemens Healthineers’ın inovatif yaklaşımının görüntüleme alanındaki en yeni örneklerinden biri olan Microsoft HoloLens 2 destekli Cinematic Reality uygulaması oldu. İki boyutlu bilgisayarlı tomografi görüntülerini yapay zeka yardımıyla gerçekçi üç boyutlu görüntülere dönüştüren teknoloji ile kullanıcı, 3 boyutlu hologramları görebiliyor ve görüntülerle gecikme olmaksızın etkileşime girebiliyor. Bu teknoloji, cerrahi müdahaleleri planlamak, sağlık profesyonellerini eğitmek, hastalara vücutlarında aslında ne olduğunu göstererek onların prosedüre hazırlanmasına ve endişelerinin azalmasına yardımcı olmak için kullanılabiliyor.

siemens healthineers turkrad

Öngörülebilir ve Kişiselleştirilmiş Sağlık

Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü Enis Sonemel, kongre ile ilgili görüşlerini şöyle ifade etti: ‘’Sağlık hizmetlerini dijitalleştirerek sağlık ekosistemini güçlendirme odağımızla bugün pazara 65’ten fazla yapay zekâ destekli ürün sunuyoruz. Yapay zekâ destekli ürünlerimizle verimli operasyonların, bakıma erişimin, daha öngörülebilir ve kişiselleştirilmiş sağlık hizmetlerinin gelişmesine katkı sağlıyoruz. Her yıl katıldığımız ve bir parçası olmaktan mutluluk duyduğumuz TÜRKRAD 2022’deki çözümlerimizin bu kadar yüksek bir ilgi görmesi de sağlık sektörümüzün ve değerli sağlık profesyonellerimizin beklentilerine ve ihtiyaçlarına doğru yanıtlar sunduğumuzun bir göstergesi. Dijitalleşme, sağlık hizmetlerini her yönden değiştirmeye devam edecek ve biz de geçmişten bugüne olduğu gibi sağlık sektörünün değişime en iyi şekilde yanıt vermesini sağlayacak çözümler geliştireceğiz.”

Siemens Healthineers Radyoloji Ödülü

TÜRKRAD 2022’nin son gününde, Türk radyolojisinin gelişimine katkı sağlamak ve genç radyologların uluslararası platformlardaki etkinliğini artırmak amacıyla Siemens Healthineers Radyoloji Ödülü Töreni gerçekleştirildi. Bu yıl 14. kez verilen Radyoloji Ödülü’nü Dr. Yusuf Kenan Çetinoğlu kazandı.

Yapay Zekâ İnovasyon Yarışması

Sağlık sektöründe yapay zekânın öncülerinden Siemens Healthineers, Kongre kapsamında bir “Yapay Zekâ İnovasyon Yarışması” da düzenledi. Yaklaşık 40 adayın katıldığı yarışmanın ön eleme aşamasında jüri değerlendirmesi sonucu son 12’ye kalan ekipler, 4 Ekim’de proje sunumlarını gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Oğuz Dicle, Prof. Dr. Ercan Karaarslan, Prof. Dr. Mustafa Harman, Prof. Dr. Şükrü Mehmet Ertürk, Prof. Dr. Mustafa Nasuh Özmen ve Prof. Dr. Abdullah Utku Şenol’dan oluşan jüri, TÜRKRAD 2022’nin kapanışında birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin kazananlarını belirledi. Birincilik ödülünü kazanan Özüm Tunçyürek ECR Kongresi’ne katılmaya hak kazanırken; ikinci olan Murat Yüce’ye TÜRKRAD 2023 kaydı, üçüncü olan Mustafa Burak Karadenizli’ye ise 2023 MR Kongresi’ne katılım davetiyeleri hediye edildi.