Bozlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Dr. Şükrü Bozluolçay, son 10 yılda önemli oyuncuların uluslararası cirolarında çok bariz büyümeler olduğuna işaret etti. Buna göre, 2005-2006 yılında 10 büyük işlemin 3’ü uluslararası firmalar tarafından yapılırken 2015-2016 yılları arasında 10 büyük işlemden 7’si uluslararası firma tarafından yapıldı.

“Büyük Cesaret Gösterdik ve ABD’ye Yerleştik”

Bozlu olarak 1989 yılında sağlık sektörüne girdiklerini ifade eden Bozluolçay, kurulum süreçlerini ve yurtdışındaki yatırımlarını şöyle anlattı:

“2005’ten itibaren de uluslararası bir mecrada neler yapabileceğimiz konusunda araştırmalara başladık. 2008’de ilk uluslararası yatırımımızı yaptık. 3 ana bölümde iş yapıyoruz, tıbbi işletme, tıbbi ilaç ve cihaz üretimi bir de tıp dışı endüstriyel üretimde varız. 2008’den itibaren tıbbi işletme alanında Romanya ve Moldova’da etkin vaziyetteyiz. Bu yıl sonuna kadar yeni bir ülkeyi de listemize katacağız. Grubun diğer tıbbi cihaz üretiminde Romanya, Bulgaristan, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Danimarka ve ABD’de üretim yapıyoruz. Tıp dışı endüstride daha çok demiryolu konusunda varız, Almanya’da fabrikamız var, hızlı tren ve tren endüstrisi mühendisliği konusunda hizmet veriyoruz.

Polonya’da çok mutlu değiliz, farklı bir ülke ve belki bu marketten çıkmayı düşünüyoruz. Romanya’da 4-5 farklı üretim yapan fabrikalarımız var. Romanya’da büyümeye devam edeceğiz. Dünyadaki sağlık endüstrisinin yüzde 40-45’i ABD’de… Büyük bir cesaret gösterdik ve ABD’ye gidip yerleştik. ABD’ye ilkin Eczacıbaşı Grubu ile ortak girmiştik ama 7-8 ay kadar önce şirketin tamamı bizim gruba geçti. New Jersey’de üretim yaptığımız bir tesisimiz var. Burada her geçen gün marketimiz büyüyor, ABD’de daha farklı şekillerde de büyümeye kararlıyız, belki hizmet sektöründe varlık gösterebiliriz, incelemelerimiz devam ediyor.

Danimarka’da, Kopenhag’ın 30-40km dışında bir üretim tesisimiz var. Gama kamera imal ediyoruz. Burada üretim yapmak zor, pahalı bir ülke… İnatla duruyoruz. Yaz sonunu sanırım çok daha büyük bir tesise taşınacağız.

Bu sene sonuna kadar Rusya ile ilişkilerimizde artış sözkonusu olacak. Devlet yapısıyla Moskova’da faaliyetimiz sözkonusu olabilir.”