Türkiye genelinde kamu özel ortaklığı modelinde bugüne dek 21 projenin sözleşmesi imzalandı. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, 2018 sonuna kadar kamu özel işbirliğinde toplam 7 bin 988 yatak kapasiteli 5 yatırımı hizmete sunmaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Yozgat, Mersin, Isparta ve Adana’da 4 şehir hastanesini hizmete sundu. 2018 yılının ilk şehir hastanesi 1.607 yatak kapasitesiyle Kayseri’de açıldı. 2018 yılı yatırım programı kapsamında tamamlanması hedeflenen diğer şehir hastaneleri ise Ankara Bilkent, Eskişehir, Manisa, ve Elazığ. 25 bin 128 yatak kapasiteli 16 şehir hastanesi yapım aşamasında.

Ön Yeterlik İhalesi Sonuçlanan 3 Hastane

Denizli ve Samsun Şehir Hastaneleri için ön yeterlik ihaleleri sonuçlandı. İlk teklifler Temmuz sonunda alınacak.

900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi ön yeterlik ihalesine toplam 18 firma başvuru yaptı. İncelenen başvuru dosyalarından 13’ü ön yeterlilikten geçti. 1050 yataklı Denizli Şehir Hastanesi ön yeterlik ihalesinde ise toplam başvuru dosyası 18. Başvuru dosyalarından 12’si ön yeterlilikten geçti. Denizli ve Samsun Şehir Hastaneleri için ilk teklifler Temmuz ayı sonunda alınacak.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünün Ordu’da yaptıracağı şehir hastanesinin ön yeterlik ihalesi de sonuçlandı. 900 yataklı Ordu Şehir Hastanesi ön yeterlik ihalesine toplam 11 firma başvuru yaptı. İncelenen başvuru dosyalarından 10’u ön yeterlilikten geçti. Ordu Şehir Hastanesi için ilk teklifler 8 Ekim tarihinde alınacak.

En Büyük Hastane Bilkent’te
Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü, Avrupa’nın en büyük sağlık kampüsü olma özelliğine sahip. 3 bin 704 yataklı Bilkent Entegre Sağlık Kampüsünde yatak kapasitesi branşlara göre farklı dağılım gösterecek. Bilkent Entegre Sağlık Kampüsünde Genel Hastane, Ana Hastane Binası, Kalp ve Damar Hastanesi, Nöroloji Ortopedi Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi olmak üzere toplam 9 hastane yer alıyor. Kampüsteki hastaneler en ileri teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılacak. Kampüste, 1.077 adet tek kişilik oda, 622 adet çift kişilik oda yer alacak. Türkiye’nin en özellikli ameliyatları burada olacak. Yüksek hijyen seviyesinde şartlandırılmış, uluslararası standartlarda donanıma sahip ameliyathane sayısı 131. Her branştan 1.011 poliklinikte hasta parametrelerinin en yüksek seviyede takip ve ölçümüne olanak sağlayan yoğun bakım ünitesi ise 700 yatak kapasitesine sahip. Kemoterapi ünitesi 127 koltukla, diyaliz merkezi 38 yatakla, iyot tedavi servisi 10 yatakla hizmet verecek. En modern teknolojilerle donatılan 7.400 metrekare alan üzerine kurulu laboratuvarlarda ve 17.500 metrekare alan üzerine kurulu görüntüleme hizmetleri alanlarında aynı anda yüzlerce tıbbi test ve görüntüleme işlemi yapılabilecek.