12 – 14 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılan Tıbbi Tedarik Kongresinin ilgi çeken oturumlarından biri de Şehir Hastanelerinde Tedarik ve İşletme Yönetimi ve İş Birliği Fırsatları başlıklı oturum oldu. Bu oturumda sunum yapan Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Medikal ve İşletme Planlama Daire Başkanlığından Umman Ağzıtemiz, Şehir Hastaneleri Projelerinde Tıbbi Cihaz Tedariki konusunda sunum yaptı.

Umman Ağzıtemiz

Ağzıtemiz sunumunda; Yapım İşlerinin Kapsamı, ürün ve hizmetlerin Kapsamı, Şehir Hastaneleri Projelerinde Tıbbi Cihazların Sınıflandırılması,Tıbbi Ekipman ve Mefruşat Tedarik Süreci, Malzeme Öneri ve Onay Formuna ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Kamu-Özel İş Birliği (KÖİ) modeli ile gerçekleştirilen Şehir Hastaneleri projelerinde Tıbbi Ekipman ve Mefruşat Tedarik Zinciri Yönetiminin İdare tarafından büyük titizlikle yapıldığını ifade eden Ağzıtemiz, şu bilgileri verdi:

Yüksek teknoloji cihazlar planlanmakta, bununla birlikte yerli üretime destek verilmektedir.

Bugüne kadar ihalesi tamamlanmış projelerdeki toplam Medikal Ekipman ve Mefruşat Yatırım Tutarı 2,5 milyar TL civarındadır.

Medikal ekipman ve mefruşat sabit yatırım alımları tamamlanmış olan projelerdeki ortalama yerli ürün oranı %30 civarındadır.

Tüm cihaz ve sistemlerin birbirine entegre olduğu %100 dijital hastane hedefine doğru hızla ilerlenmektedir.

Yerli Medikal Ekipman Tedarikçileri şunlardır:

Ertunç Özcan, Aymed, Zerone, Otamed, Elmed, TMS, Bıçakçılar, Nüve, Nitrocare, Aktif, Üzümcü, Medisa, Mes, Aquadem.