Atriyal Fibrilasyon Nedir?

Atriyal Fibrilasyon (AF) bir kalp ritim bozukluğudur ve en yaygın inme nedenlerinden biridir. AF ölümcül komplikasyonların riskini artıran bir hastalıktır. AF kalp yetmezliğinde beş kat, kardivasküler kaynaklı ölümlerde iki kat artışa sebep olurken, inme vakalarının riskini de iki katından fazla artırmaktadır. Bugün ülkemizde 800.000 atriyal fibrilasyon hastası olduğu tahmin edilmektedir. Atriyal fibrilasyon geleneksel ilaç tedavilerinin yanı sıra yenilikçi yöntemlerle de tedavi edilebilmektedir.

Johnson & Johnson’dan Farkındalık Etkinlikleri

18-24 Kasım tarihleri tüm dünyada Atriyal Fibrilasyon Farkındalık Haftası olarak kabul edilmektedir. Bu çerçevede Johnson & Johnson Medikal Cihazlar Türkiye, bu yıl İstanbul Maratonu süresince atriyal fibrilasyon konusuna dikkat çeken etkinlikler düzenledi. Maraton haftası süresinde İstanbul içindeki toplu taşıma araçlarında yer alan 8.000 ekrandan atriyal fibrilasyona dikkat çeken film yayımlandı.

Johnson & Johnson tarafından maraton fuarında dağıtılan broşürlerle 40.000 katılımcı atriyal fibrilasyon ve nabız ölçümü konusunda bilgilendirildi.