6 – 8 Kasım 2019 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen 8. Sağlık Zirvesine katılan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Dr. Mustafa Özderyol, özel sağlık sektöründe istikrar arayışına ilişkin şunları kaydetti:

Mustafa Özderyol

“Hastaneye müracaat sayılarına bakıldığında, 2018’de 82 bine yakın müracaatın yapıldığı özel sektöre 2019’da (ilk 6 ay) müracaat sayısında düşü gözlenmiş, müracaat sayısı 79 bin kaydedilmiş. Ekonomik kriz sebebiyle hastaların tercihlerini değiştirmesinin yanında özel hastanelerin bir kısmının da afiliye ile vakıf üniversitesi statüsüne geçmesinin etkili olduğunu düşünüyorum.

SUT’a Sabit Zam Getirilmeli

SUT’a sabit bir zammın getirilmesi gerektiğini belirten Özderyol şöyle devam etti:

“İlaç sektörü güzel bir örnek, umuyorum ki bu örneği hizmet sektörüne de getireceğiz. Kamu hastanelerinde üniversitelerde eczanelerde ve optiklerde de biyometrik kimlik doğrulatma ile provizyon işlemini başlayacağız. Bu işlem de başladığı andan itibaren oradaki kaçaklar da minimuma inecektir.”

Global Bütçeye Kesinlikle Karşıyım!

Global bütçeye kesinlikle karşı olduğunu belirten Özderyol, “Böyle bir mantık olmamalı, olacaksa da incelemeye tabi olmalıdır. Ürettikleri hizmetin karşılığı eğer verdiğimiz global bütçeyi tutmuyorsa üniversitelerden tamamını tahsil ediyoruz. Hiçbir üniversiteye biz 10 TL verip de o 9 TL üretmişken 1 TL’yi bırakmıyoruz. Bu konuda eksik bilgi var sanırım onu gidermek istedim. Orada eksik kalan kısım belki düzenli incelemenin olmaması. Önümüzdeki süreçte orada da düzenli incelemeyi yakalayacağız.

Sevk Zinciri Olmak Zorunda!

Bizim kişi başı hastaneye müracaat sayımız artıyor. 10,5’lere ulaşacak bu yılsonuna kadar. Bu çok yüksek bir oran… Bunun da müsebbibi biz sağlık çalışanları! Bu sistemi sürdürmek istiyorsak mutlaka sevk zinciri olmak zorunda, bu şekilde devam etme imkanı yok! Belki de bugün harcadığımız bütçenin daha da altında rakamlarla bu iş çözeriz diye düşünüyorum.