Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, sağlık turizminde Türkiye’nin odaklanması gereken temel coğrafyanın Afrika olması gerektiğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Medikal turizm taleplerinde, küresel ölçekte en yüksek talebi yüzde 25 payla kozmetik tedavisi oluşturuyor. Bunu diş tedavisinin takip ettiği gözleniyor. Ülkeler artan rekabet nedeniyle ülkeye girişte, gümrük kapılarında, sağlık turizmi amaçlı gelen turistler için ayrı ‘hızlı geçiş’ ve ‘kolay işlem’ bankoları oluşturuluyor, ‘e-vize’ uygulaması gündemde.

Medikal turizm taleplerinde gözlenen trend, hızla, sadece ucuz sağlık hizmeti almaktan, daha kaliteli doktorlara, daha kaliteli sağlık hizmetlerine, daha ileri teknoloji sunan sağlık hizmetlerine doğru evriliyor.”

Amerika Önemli Bir Pazar

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada medikal turizm hareketliliğinin artıyor olması, bu potansiyeli değerlendirmek açısından önemli. Türkiye’ye uzak gözüken Kuzey Amerika pazarı da, zaman içerisinde radara alınması gereken bir pazar olarak öne çıkıyor. Gözlenen o ki Amerikalılar çok mutsuz! Sağlık hizmetleri kötü ve diş tedavilerini ülkemizde yaptırıyorlar. Ülkelerine göre en az 2,5 kat daha az ödüyorlar ve son derece kaliteli hizmet alabiliyorlar. Asya ve Latin Amerika pazarındaki hareketlenme ise zaman içerisinde hızlanacaktır.