“ESTETİK EKONOMİSİNDEKİ İLK 10 ÜLKE İÇERİSİNDE OLMA BAŞARIMIZA BAKILDIĞINDA BUNUN BÜYÜK ORANI SADECE SAÇ EKİMİDİR. MESELEYİ SADECE SAÇ EKİMİ İLE SINIRLANDIRMAMAK LAZIM!”

Dr. Salih Kenan Sahin
Dr. Salih Kenan Şahin

8-9 Ekim 2020 tarihlerinde yapılan 9. Sağlık Zirvesine katılan ve “Pandemi Sonrası Sağlık Turizmi ve USHAŞ” konulu oturumda yer alan USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 2 aydır Yönetim Kurulu Başkanıyım… USHAŞ da oldukça genç ve ümit vaat eden bir şirket! Türkiye’nin sağlık turizmi son 10 yıl içerisinde müthiş bir başarı gösterdi. Bu özel sektörün kendi gayretiyle ortaya koyduğu bir başarıdır. Arka planda GSS’nin de çok büyük katkısı var. GSS parayı vermeyince sektör mecburen bu ekonomik problemi çözmek için büyük bir başarı örneği gösterdi. Estetik ekonomisindeki ilk 10 ülke içerisinde olma başarımıza bakıldığında bunun büyük oranı sadece saç ekimidir. Meseleyi sadece saç ekimi ile sınırlandırmamak lazım. Sofistike sağlık hizmetlerinde de dünyanın en iyi rakamlarına sahip ülkeyiz.

Estetik 1

“YURTDIŞINDAN GELEN MİSAFİRLERİMİZİN ALDIĞI HİZMETİN TEMİNATI OLAN ŞİKAYET MEKANİZMASI ÜZERİNDE ÇALIŞMALARA BAŞLADIK. HEDEFİMİZ SAĞLIK TURİZMİNDE SAĞLIK LİDERİ OLMAK”

Tıbbi Ürün Ve Hizmet İhracatçıları Konseyi

USHAŞ sadece sağlık turizmi değil ama ana konusu budur; Sağlık Bakanlığının ihtiyaç duyduğu alanlarda ilaç, tıbbi cihaz ve sarf ile ilgili faaliyetleri söz konusudur. Tıbbi Ürün Ve Hizmet İhracatçıları Konseyi (TÜHİK) kuruldu. Sektörün bütün oyuncularının içinde olduğu; hastaneler, acenteler, DEİK, TURSAP, ağız diş sağlığı ve saç ekim merkezleri, sigorta yapıları dahil bu yapı içerisinde bize destek veriyorlar.

Ushas8

Komplikasyon Sigortası Konusunda Mesafe Aldık

Uzun süredir konuşulan komplikasyon sigortası ile ilgili çok hızlı mesafe aldığımızı görüyorum. Sağlık turizm portalının devreye girmesinden hemen sonra komplikasyon sigortasını da doğru konumlayarak, fiyat teminat sigortası perspektifi ile havuz yöntemi ile etkili çözebilmek için önemli mesafe aldık. Yurtdışından gelen misafirlerimizin aldığı hizmetin teminatı olan şikayet mekanizması üzerinde çalışmalara başladık. Hedefimiz sağlık turizminde sağlık lideri olmaktır. Altyapımız da bu hedefin gerçekleşmesine son derece uygundur.”

Ushas6