madiha hashmi

Dr. Madiha Hashmi: “Görev yaptığım hastane yönetimi, pandemiden önce anestezi uzmanlarının yoğun bakım ünitesinde çalışabileceklerini düşünüyordu ancak şu anda doktorları yoğun bakım üzerine özelleşmiş eğitim programına katılmaları için yönlendiriyorlar”

16. Dünya Yoğun Bakım Kongresi, Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği (TÜYUD) tarafından 26 – 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Kongreye Pakistan’dan katılan Dr. Madiha Hashmi, yuvarlak masa toplantısını değerlendirerek şunları kaydetti:

“Yoğun bakım, acil bir durum uzmanlık alanıdır, ülkeler eğitim ve araştırma açısından aynı imkanlara maalesef sahip değiller. Ben, Pakistan’da özel bir üniversite hastanesinde çalışıyorum, ayrıca denetmenim. Çalıştığım hastane yoğun bakım ünitesi eğitimiyle tanınıyor. Hastanemizin yoğun bakım ünitesinde toplam 20 yatak var. 7 tane cerrahi yoğun bakım ünitesinde, 10 tane ara yoğun bakım ünitesinde hizmet veriyor.

Yoğun Bakımın Değeri

Çalışma hayatımızda pandemiden sonra değişiklikler meydana geldi. Söyle ifade edebilirim; Covid-19’dan önce eğitimli doktor gereksinimimiz konusunda yönetimi ikna etmekte zorlanıyorduk. Yönetim, anestezi uzmanlarının veya uzmanlık alanı fark etmeksizin herhangi bir doktorun yoğun bakım ünitesinde çalışabileceğini söylüyordu. Ama Covid-19’dan sonra yoğun bakım ünitesinde çalışabilmek için o alanda eğitim almak gerektiğinin ve sadece bu şekilde sonuçların daha iyiye gittiğinin farkına vardılar. Şu anda benim çalıştığım hastanedeki yoğun bakım ünitesinin başkanı bu alanda eğitim almış biridir. Eskiden anestezi uzmanlarının yoğun bakım ünitesinde çalışabileceklerini düşünüyorlardı ancak şu anda doktorları yoğun bakım üzerine özelleşmiş eğitim programına katılmaları için yönlendiriyorlar.  

Türkiye Bizim Evimiz Gibi

Dünya kongreleri her zaman heyecan vericidir çünkü farklı ülkelerden insanlarla tanışma imkanınız vardır. Türkiye’de gerçekleşen dünya kongresi benim için ayrıca önemli çünkü Türkiye bizim evimiz gibi ve Türkiye’de çok iyi karşılandık, burada çok fazla arkadaşım var, sadece konferansa katılıyormuşum gibi değil aynı zamanda arkadaşlarımla buluşuyormuşum gibi hissediyorum.

Hekimler Yoğun Bakım Eğitimi için Teşvik Edilmeli

Covid-19’dan sonra politikacılar dahil herkesin yoğun bakım ünitesinin öneminin farkına vardığını düşünüyorum. Umuyorum ki gelecekte doktorlar yoğun bakımı ünitesine yönelik eğitim almaları için teşvik edilirler. Bu kritik hastaların sonuçlarının iyiye gitmesi için tek çözümdür. Alana yönelik eğitim sadece yoğun bakım ünitesi için değil, acilde ve daha küçük sağlık merkezlerinde çalışan doktorlar için de geçerlidir.”