Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven: “2000’li yılların başındaydık ve 4 kişi bir araya geldiğimizde dernek kurmaya karar verdik; 5 kişi olduğumuzda da sempozyum düzenledik. Bugün yüzlerle ifade edebileceğimiz katılımcı sayılarına ulaştık. O yıllarda bunu hayal etmek mümkün değildi. Hayal ederseniz ve gayretli yol arkadaşlarınız varsa başarmanız mümkün”

Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği (TDCY) Kurucuları arasında yer alan Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, konuşmasında, Türkiye’de yoğun bakımın bilim dalı olarak kabul edilmesi yolunda TDCY Derneği olarak verdikleri mücadeleleri anlattı. Güven şunları söyledi:

“Ben 1995 yılında ilk yoğun bakımda çalışmaya başladım. Şu an burada olan arkadaşlarımızla, birbirimizden habersiz, birer yıl arayla yoğun bakım konusunda çalışmaya başladık. Aradan 23 yıl geçmiş. 2000’li yılların başında birbirimizden haberdar olduk, 4 kişi bir araya geldiğimizde dernek kurmaya karar verdik; 5 kişi olduğumuzda sempozyum düzenledik. Bugün yüzlerle ifade edebileceğimiz katılımcı sayılarına ulaştık. O yıllarda bunu hayal etmek mümkün değildi. Biz yoğun bakımcılar, bunun gönüllülük esasına dayalı olduğunu ve hep böyle olacağını düşünmüştük. Birçok ülkede de böyleydi. Bir yoğun bakım bilim dalı olacağını hayal edememiştik.

Yoğun Bakımın Bilim Dalı Olması

Arkadaşlarımızla geçen gün anımsadık: Bir iç hastalıkları kongresi esnasında, o zaman zayıf bir internet hattı üzerinden, Resmi Gazete’de yayınlanan Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde, yoğun bakımın bilim dalı olduğunu gördüğümüzde hem sevinmiş hem de şaşırmıştık. Çünkü beklemediğimiz bir gelişmeydi. Mahkemeler, açılan davalar derken aradan yıllar geçti. Bunlarla o kadar vakit kaybetmemiş olsaydık bugün mevcut olanın belki 2 – 3 katı kadar yoğun bakım uzmanımız olabilirdi.

Modern Yoğun Bakım Ünitelerimiz Var

Bugüne baktığımızda çok iyi yoğun bakımcılar yetiştiğini görüyoruz, sizlerin bizlerden daha iyi olduğunuzu biliyoruz. Çok az yoğun bakımı olan bir ülkeydik. Çok az yerde modern yoğun bakım üniteleri vardı ve bugün 20 bine yakın modern yoğun bakım ünitesine sahip bir ülkeyiz.

Biz Bu Hayalleri Kurarken 29 Yaşındaymışız

Bir gün yoğun bakım tarihine, burada yer alan hocalarımızla birlikte, bizlerin isimlerini yazacaklar herhalde diye aramızda konuşuyorduk. Biz bu hayalleri kurarken 29 yaşındaymışız, bugün 50’yi geçtik. Gerçekten hayal ederseniz ve gayretli iyi yol arkadaşlarınız varsa başarmanız mümkün diye düşünüyorum. Bu dernek çok şey başardı, sayısı bir avucu geçmeyen hekimle başladı ve bugün 500’lere ulaştı. Devamı gelmeyecek bir hayal gibi başladık ve bugün 15. Kongremizi yapıyoruz. Bunun yanına Avrasya Kongresi de eklendi, yıllardır başarıyla sürüyor… Bunun yanına Dünya Kongresi de eklendi. Hem tebrik ediyorum hem de teşekkür ediyorum.

“Yoğun Bakımın Tarihini Yazmalıyız”

Yoğun bakımın siz genç arkadaşlarımın çalışmalarıyla çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Bizler yavaş yavaş sahadan çekiliyoruz. Bundan sonrası yoğun bakımın tarihini yazmak olacaktır. Arkadaşlarımız buna önder olacaktır. Bu kongrede bulunmak bana enerji veriyor. Bu ortamdan bürokrasi ortamına geçmek benim için de kolay olmayacak… Umarım orada da yoğun bakım biliminin gelişmesi yönünde katkılarımız olacaktır.”