LG Electronics Türkiye Medikal-IT Ürünler Bölüm Satış Müdürü Ekin Doğan, klinikiletişim’in sorularını yanıtladı.

Ekin Doğan

Sizi tanıyabilir miyiz?
İnşaat mühendisliği eğitimi aldıktan sonra, 2001 yılında LG Electronics (LG)’nin Türkiye’deki ilk IT distrübütörü olan firmada çalışma hayatına atıldım. 2010 yılında ise LG Türkiye Genel Merkez ofisine geçiş yaptım. Kariyerime LG Türkiye ekibinde Medikal ve IT Satış Bölüm Müdürü olarak devam ediyorum.

LG olarak, geniş ürün gamımızla kullanıcı hayatlarını kolaylaştıran çözümler sunuyoruz. Yeni ürün ailemiz olan medikal cihazlarımız ile sağlık sektörüne de faydalı olacağız. Özellikle sağlık çalışanlarına tanı, takip ve tedavi süreçlerinde kolaylık sağlayacak ürünlerimiz ile sektörde yer alacağız.

LG Electronics’in yeni medikal ürünleri ne zaman faaliyete geçti? LG’nin Türkiye sağlık sektöründeki hedefleri neler?
LG olarak sektöre daima hayatı kolaylaştıran, pratik ve yenilikçi çözümler sunduk. Hem son kullanıcıya, hem de iş dünyasına hitap eden inovatif ürünlerimizi kullanıcılarla buluşturduk. Aynı yaklaşım ve prensiplerle yeni ürün gamımızla sağlık sektörüne yönelmeye karar verdik. Türkiye’de titizlikle sürdürülen araştırmalarımız ve çalışmalarımız sonucunda sağlık sektörünün ihtiyaçlarını tam olarak tespit ederek, bu ihtiyaçlara yanıt verecek ürünlerimizi sunduk. Kaliteli, rahat kullanılabilen ve üstün özelliklere sahip yeni ürünlerimizin sektöre yeni bir soluk getireceğine inanıyoruz.

İlk olarak pazara hangi ürünlerinizi sundunuz? Ürünlerinizin öne çıkan özellikleri nelerdir? Bilgi verebilir misiniz?
Uzun bir hazırlık döneminin ardından ilk olarak monitör ürün grubumuzu sektöre sunduk. Klinik İnceleme Monitörümüz olan 27HJ712C ve 27HJ713C modeli ve Cerrahi Monitörümüz 27HJ710S ve 27HK510S modeli ürünlerimiz ile Türkiye pazarına girdik. Her iki modelimiz de DICOM* Part 14 ile uyumlu ekran deneyimini 8 MP çözünürlüklü görüntü kalitesiyle sunuyor. 1.3 MP Klinik İnceleme Monitörü 19HK312C ile; radyoloji bölümü, değişimler ve çalışma bilgileri gibi çoklu görevleri rahatlıkla yerine getirebilecek.

Klinik İnceleme Monitörlerimizde bulunan, Flicker Safe modu ve Okuyucu Modu, monitörü uzun süre kullandıktan sonra bile göz yorgunluğunu azaltabiliyor. Dynamic Sync özelliği tutarlı ve doğru görüntü kalitesiyle hızlı yanıt süresini garanti ederken, sunduğu Ultra HD görüntü kalitesi, 350 nits parlaklık ve sRGB renk gamının %99’luk bölümü, daha önceden görülmesi zor olan alanların ayrıntılı gözlemini mümkün kılıyor.

4K 27HJ710S ve FHD 27HJ510S Cerrahi Monitörlerimizde Flicker Safe, Okuyucu Modu ve Dnamic Sync özelliklerine ek olarak, 10bit ekran rengi, %115 sRGB ile zenginleştirilmiş Derin Kırmızı özelliği, yüzey yansımalarını önleyen bir kaplama, harici ışık kaynaklarından gelen yansımayı azaltan bir optik bağlayıcı, tanı ve tedavi esnasında tüm gerçek zamanlı bilgileri net bir şekilde görüntülemeyi sağlayan hızlı tepki süresi özellikleri ile cerrahi prosedürlerin doğru bir şekilde tamamlanabilmesini sağlıyor.

21 inç IPS ekranıyla her açıdan yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi ve renk ifadesi sunan 3MP Teşhis Monitörü 21HK512D montiörü, 1000 nit parlaklık ile net bir şekilde görüntüleme imkanı sunuyor. DICOM Part 14 ile uyumlu olan monitör, gri tonlamalı görüntüleri doğru şekilde görüntüleyebiliyor.

LG Dijital X-ray Dedektörü 17HK700G, rakiplerden yüzde 50 daha hafif olan dedektör, 150 kg ağırlığa kadar dayanıklılık gösteriyor. Tam görüntüyü aktarması yalnızca 3 saniye sürerken, uçak motorları veya araba çerçeveleri için kullanılan karbon fiberden yapıldığından düşme nedeniyle oluşan hasar riskini miniminize ediyor. 14HK701G dedektör ise; en güncel Wi-Fi protokolüyle kablosuz film çekmeyi destekliyor.

Pazarda konumlandırdığınız ürünler ile medikal sektöründe çalışanlardan nasıl geri dönüşler aldınız?
Ürünleri pazara sunmadan önce iş ortaklarımızın ve sektör çalışanlarının ürünlerimizi deneyimlemesini sağladık ve kendilerinden geri bildirimde bulunmalarını rica ettik. Bu geri bildirimler bizler için çok değerliydi. Ürün ailemizin tamamı son şeklini alana kadar birebir deneyimlendi ve Türkiye sağlık sektöründen gelen yorumlar titizlikle yurt dışındaki Ar-Ge ekibimiz ile paylaşıldı. Bu yorumlar, ürün ailesinin genişlemesinde ve sektör taleplerine cevap veren ürünlerin Türkiye’ye getirilmesinde oldukça faydalı oldu. LG Türkiye olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yenilikçi ürünler geliştirmeye ve ürünlerimizi büyük bir hızla kullanıcılarla buluşturmaya devam edeceğiz. Her zaman daha kaliteli, insan hayatına fayda sağlayacak ve ihtiyaçları karşılayacak ürünler için tüm gücümüzle Ar-Ge çalışmalarımıza odaklanacağız.

Ağırlıklı olarak hangi hastanelerle (kamu, özel, üniversite, vakıf) branşlarla çalışıyorsunuz?
LG Türkiye olarak, Görüntüleme Sistemleri alanında hizmet vermekteyiz. Medikal monitorlerimizin kullanım alanlarını klinik inceleme, radyoloji, cerrahi olmak üzere üç ana grupta toplayabiliriz. Bunun yanı sıra yine dijital dedektörlerimiz ile radyoloji alanında yer alıyoruz. Sağlık sektöründeki diğer üreticiler ve bayilerimiz aracılığıyla kamu, özel ve vakıf hastaneleri ile sürekli iletişim halindeyiz. LG Türkiye olarak medikal ürünlerimiz ile pazarda güçlü bir yer edinmeyi planlıyoruz. Sağlık sektörü ile ilgili konferans, fuar, oturumları yakından takip edip katılımlarımızla sektöre destek veriyoruz.

Hastaneler için servis/satış sonrası servis imkanlarınız nasıldır?
LG, Türkiye’de uzun yıllardır başarılı bir şekilde ticari hayatına devam ediyor. Dolayısıyla LG Türkiye bünyesinde, satış ve pazarlama ekiplerinin yanısıra, satış sonrası hizmetler konusunda da tecrübeli ve alanında uzman bir ekip bulunuyor. Kullanıcıların cihazlarla ilgili teknik servis ihtiyaçlarını en kısa sürede çözme anlayışı ile hareket ediyoruz. LG Electronics olarak şimdiye kadar piyasaya sunduğumuz tüm ürünlerde olduğu gibi medikal ürünlerinde de her zaman ürünümüzün arkasındayız.

LG’nin kurumsal değerleri nelerdir?
Amacımız, müşterilerimizi anlamak ve sınırsız yenilikler aracılığıyla optimum çözümler, yeni deneyimler sunmak. Böylece müşterilerimizin daha iyi yaşama sahip olmasına yardımcı olmaktır. LG Electronics olarak tüketici elektroniğinde dünya lideri bir marka olarak, “Senden Öğreniyorum” ilkesi ile daha kaliteli ve insan hayatına fayda sağlayacak ürünler için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.