whatsapp image 2022 10 20 at 11.27.13 7
whatsapp image 2022 10 20 at 11.27.13 4
Dr. Mehmet Altuğ

Özel Hastaneler Platformu tarafından düzenlenen 11. Sağlık Zirvesi 20 – 21 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara’da düzenleniyor. Özel Hastaneler Platformu Başjanı ve Lokman Hekim Hastaneler Grubu Başkanı ve Lokman Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkan V. Dr. Mehmet Altuğ, bu seneki temanın planlama ve geri ödeme olduğunu vurguladı.

2 Doktorum Hastalarıyla Birlikte Romanya’ya Gitti

whatsapp image 2022 10 20 at 11.27.13 8
Dr. Reşat Bahat

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı ve BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Reşat Bahat, özel hastanelerin sağlık turizmi ile gelir edebildiğini ve varlıklarını sürdürebildiğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Vatandaş, hatırı sayılır para karşılığında, özel hastanelerden istediği gibi hizmet alıyor. Fakat vatandaşımız hastanemizi kullanamıyor. Hastanelerimize 193 ülkeden hasta geliyor ama kendi ülkemizdeki insan hizmetimizi satın alamıyor.Sağlık turizminde 2 doktorum hastalarıyla birlikte Romanya’ya gitme kararı aldı. Öte yandan kısıtlanmış planlama kuralları ile sağlık turizmini yürütme imkanımız yok. 1-2 yıla kadar SGK ile anlaşmama noktasına gelebilirim. Cumhurbaşkanımızın hayali bu muydu? Hayır değildi.

Özel hastaneler olarak SGK’nın verdiği para ile hizmetlerimizi sürdüremiyoruz. Cezalarla, güncellenmeyen SUT fiyatları ile Tamamlayıcı Ssağlık Sigortası ile ve 15 yıldır verilmeyen kadro ve branşlarla Türkiye’deki vatandaşa hizmet verecek durumda değiliz. Anlaşılan o ki ülkemizde 567 özel hastane ruhsatı istenmiyor, 150 tane zincir hastane ruhsatı yeterli olarak görülüyor! Gelinen noktada özel hastane sektöründen benim anladığım budur.

Şu anda aynı anda 60 ruhsat satılık! Hastane demiyorum dikkat ederseniz sadece ruhsat satılık.”

Ekonomi Düzelince Özel Sektör de Pay Alacak

whatsapp image 2022 10 20 at 11.27.13 9
Prof. Dr. Ahmet Tekin

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü (SHGM) Prof. Dr. Ahmet Tekin şöyle konuştu:

“Sağlık Bakanlığı özel hastaneler sayesinde bulunduğu seviyeye yükseldi, özel sektörün atılımları ile kamunun ufku açıldı. Özel sektöre maksimum desteği her zaman sunduk. Bakanlık olarak biz ulusal ölçekte ve sosyal devlet ilkesi olarak nitelikli, eşit hakkaniyetli hizmet sunmak zorundayız. Bizlerin de ana dallarda kadro sıkıntısı var. 5-10 bin nüfuslu bölgelere sağlık hizmeti ulaştırmak zorundayız. Bizlerin özelden farklı olarak böyle bir yükümlülüğümüz var. Kamu sağlık hizmetini öncelemek zorundayız. Ekonomik durumumuz daha iyi hale geldiği zaman bunu özel sektör ile de paylaşacağız.”