Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat: “USHAŞ’tan çok ümitliyiz; istişare kültürüne en açık mekanizma olarak parlıyor. Bu, eminim sağlık turizmine de katkı sağlayacak. Sağlık turizmine engel olan her türlü unsuru sektörün önünden çekmek gerekiyor”

Resat Bahat
Dr. Reşat Bahat

Sağlık Zirvesine katılan, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, konuşmasında şunları kaydetti:

“Pandemi sürecinde fiyat artışı söz konusu oldu bu bizi mutlu etti fakat acil statüsüne bağlanması bizi vatandaşla karşı karşıya getirdi ve biz bu hizmeti verirken çok zorlandık. Yüzde 40 oranında yanlış negatiflik veren PCR testinin ödemenin esası olarak alınmış olması bizi üzdü. Çünkü hastalarımızın çoğu covid-19 hastası biz bunların ödemesi için pozitifliğin esas alınmasını çok doğru bulmuyoruz. SGK fiyat güncellemesi yaptı fakat enflasyon ortamında yeni bir maliyet güncellemesine ihtiyaç duyduğumuzu belirtmeliyim. Kısa çalışma ödeneği konusunda belirsizlik sürüyor… Sayın Bakanım ile görüşmemizde kısa çalışma ödeneğinden yararlanacağımız sözünü aldık.

Otelciler ve restoran işletmecilerin en azından kapalı kalma şansları var ve kapalı kaldıkları sürece giderleri bizim kadar fazla değil. Biz 24 saat güçlü şekilde hayatta kalmak zorundayız. Silahlı kuvvetler ülke için nasıl stratejik ise sağlık sektörü de öylesine stratejik öneme sahip. Sağlık bakanlığı tarafından planlamanın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Planlamanın sağlık turizmi önünde çok ciddi engel olmaya başladığını ve planlamanın bu haliyle asimetrik rekabetin aracı olduğunu ve düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Sağlık turizmi bizim için uzun vadede kurtarıcı hizmetlerimiz arasında. Türkiye dünyadaki 10 önemli destinasyondan biri olarak gösteriliyor ki bu çok önemli bir başarı. USHAŞ’tan çok ümitliyiz; istişare kültürüne en açık mekanizma olarak parlıyor bu eminim sağlık turizmine de katkı sağlayacak. Sağlık turizmine engel olan her türlü unsuru sektörün önünden çekmek gerekiyor.  

“Bizim malpraktis davaları ile başımız dertte! Her isteyen bizi mahkemeye verebiliyor. 5TL, 10TL’lik enjeksiyonlar için milyonluk tazminat davalarıyla karşılaşıyoruz. Bu şekilde devam edersek özel sektörde çalışacak doktor bulmakta çok zorlanacağız”

Bir başka sorunlu konu malpraktis davaları… Bizim malpraktis davaları ile başımız dertte! Her isteyen bizi mahkemeye verebiliyor. 5TL, 10TL’lik enjeksiyonlar için milyonluk tazminat davalarıyla karşılaşıyoruz. Bu şekilde devam edersek özel sektörde çalışacak doktor bulmakta çok zorlanacağız.

Sağlık davalarımızın tüketici mahkemelerinde görülmesi sağlığı çok bilmeyen bir hakim-savcı kitlesi ile karşı karşıya kalmamız sonucunu doğuruyor. Afaki sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Ben tüm bu sorunların konuşarak düzeltileceğine inanıyorum. Bu durumdan hızla çıkmamız gerekiyor. Bir başka konu, halkın bilinçlendirilmesinin devam etmesi gerekir diye düşünüyorum…”